Ceny benzínu a nafty na Slovensku sa ešte zvýšia, pre vojnu na Ukrajine presiahnu historické maximá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie benzínu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/photos/refueling

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť aj na ceny pohonných látok, aké sme v histórii samostatného Slovenska ešte nemali.

Na základe vývoja cien ropy na svetových trhoch to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. „Nakoľko ceny ropy na globálnom trhu prudko rastú, predpokladáme, že aj ceny na našich pumpách budú v ďalších týždňoch výrazne rásť a nevylučujeme ani dosiahnutie úrovne 1,80 eura za liter 95 – oktánového benzínu. To by znamenalo, že za benzín budeme platiť rekordné ceny, aké sme tu ešte nemali,“ povedala pre agentúru SITA.

Prudký rast cien ropy

Podľa údajov Štatistického úradu SR v deviatom tohtoročnom týždni sa ceny 95-oktánového benzínu na týždennej báze zvýšili o 0,6 % a dosiahli priemernú úroveň 1,574 eura za liter.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ceny 98-oktánového benzínu vrástli miernejšie, a to o 0,3 % na úroveň 1,776 eura za liter. Ceny nafty si na týždennej báze pripísali taktiež 0,3 % a dosiahli úroveň 1,476 eura za liter. „Išlo o miernejšie rasty, ale tie ešte plne neodzrkadľujú prudký rast cien ropy po vypuknutí vojny na Ukrajine,“ podotkla Glasová.

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 18 % ako vlani a benzín 98 o 16 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o takmer 26 % drahšia ako vlani.

Zákaz ruskej ropy

Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine začali prudko rásť. Počas minulého týždňa sa pohybovali aj v rozmedzí 120 až 130 dolárov za barel. Koncom týždňa ale o niečo klesli smerom k úrovni 110 dolárov za barel.

Ceny ropy Brent aj WTI prudko rastú, keďže trhy sa podľa analytičky boja prerušenia dodávok ruskej ropy, nedostatku ropy na trhu a samozrejme celkového vyhrotenia vojnového konfliktu. Európske krajiny sú výrazne napojené na ruskú ropu a plyn, takže zastavenie dodávok by spôsobilo nemalé problémy aj európskemu priemyslu.

„V súčasnosti tlačia ropu nahor aj správy o tom, že USA aj Británia zakázali dovoz ruskej ropy a otázku zníženia energetickej závislosti od Ruska rieši aj EÚ. A pridávajú sa aj samotní obchodníci, ktorí čoraz viac odmietajú nakupovať ruskú ropu z etických dôvodov alebo pre problémy s dopravou a financovaním,“ uzavrela Glasová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bankŠÚ Štatistický úrad SR