Na firmu JAVYS si posvietili zahraniční inšpektori, nedostatky nenašli

Unnamed file.jpg
Inšpekcia zo zahraničia JAVYS

Zahraniční inšpektori boli na kontrole v Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Ako informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková, inšpektori z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a z Euroatomu sa zaujímali o jadrové materiály. „Žiadne nedostatky na Slovensku nenašli,“ dodala Žiaková.

Zaujímali sa aj o odstavovanie atómiek

Inšpektori fyzicky skontrolovali inventarizáciu jadrových materiálov. Zaujímali sa o verifikáciu projektových údajov v kontrolovaných zariadeniach. Skontrolovali taktiež postup vyraďovania jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach.

„Počas štyroch inšpekčne náročných dní neboli zistené nedostatky v evidenčnej dokumentácii ani na mieste, ani v jednej z kontrolovaných oblastí. Evidencia jadrových materiálov podlieha prísnym medzinárodným predpisom a je dôsledne kontrolovaná vyššie uvedenými medzinárodnými inštitúciami. Výsledky inšpekcií opäť potvrdili, že všetky jadrové zariadenia, ktoré prevádzkujeme v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce, spĺňajú všetky predpísané požiadavky,“ konštatovala Žiaková.

Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam Žiaková
Firmy a inštitúcie EURATOM Európske spoločenstvo pre atómovú energiuJAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosťMAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu