Na nové poukážky v projekte Zelená domácnostiam II vyčlenia dodatočných viac ako päť miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, dom, hypoteka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) uvoľní ešte v tomto roku ďalšie zdroje na poukážky z projektu Zelená domácnostiam II. K dispozícii bude 5,2 milióna eur. Domácnosti budú môcť požiadať o podporu na zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie už začiatkom septembra. SIEA o tom informovala v tlačovej správe.

„Reagujeme na pretrvávajúci veľký záujem zo strany domácností, ale aj zhotoviteľov. Všetky prostriedky, ktoré sme vyčlenili začiatkom tohto roka, sú už rezervované, a tak už pár mesiacov nebolo možné nové žiadosti podávať. Rozhodli sme sa preto zvýšiť sumu určenú pre domácnosti,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš. Na poukážky agentúra podľa neho presúva aj ušetrené financie pôvodne určené na technickú podporu projektu.

Zariadenia treba nainštalovať do troch mesiacov

Žiadosti o poukážky na slnečné kolektory a fotovoltické panely bude možné registrovať na stránke www.zelenadomacnostiam.sk od pondelka 6. septembra tohto roka a na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu od stredy 8. septembra tohto roka. Na inštaláciu zariadení budú mať domácnosti tri mesiace od vydania poukážky v zmysle osobitných podmienok projektu.

„Predpokladám, že týmto tempom dočerpáme európske zdroje vo výške 41 miliónov eur, ktoré sú v projekte určené na poukážky, v predstihu na 100 percent,“ povedal Blaškovitš.

Finančná podpora by mala pokračovať

Ako dodal, bol by rád, ak by sa v rámci aktuálneho programového obdobia podarilo zrealizovať ešte jeden menší projekt, čím by sa zabezpečila pre domácnosti kontinuálna podpora až do začiatku nového programového obdobia. Takáto forma pomoci by pritom mala pokračovať aj v novom programovom období.

SIEA je štátnou príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR. Poskytuje špecializované činnosti v oblasti energetiky a inovácií, pôsobí ako sprostredkovateľský orgán a implementačná agentúra pre štrukturálne fondy EÚ a zároveň plní úlohy technologickej agentúry.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Blaškovitš
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra