Na Slovensko prúdi z Ruska menej plynu, Eustream o dôvodoch nebol informovaný

Ešte v októbri sa z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko prepravilo denne vyše 70 miliónov metrov kubických zemného plynu.
Foto: ilustračné, SITA

Na Slovensko prúdi z Ruska menej plynu. V októbri sa totiž z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko prepravilo denne vyše 70 miliónov metrov kubických zemného plynu.

Eustream nebol informovaný

Prvé novembrové dni preprava cez bod Veľké Kapušany klesla na zhruba 42 až 46 miliónov kubíkov plynu denne.

Ako povedal pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Pavol Kubík, slovenský prepravca prepravuje plyn podľa požiadaviek svojich zákazníkov.

„Plyn prepravujeme presne podľa požiadaviek našich zákazníkov. O dôvodoch čiastočného zníženia prepravy sme neboli informovaní,“ skonštatoval Kubík.

Cez Jamal neprúdi žiadny plyn

Podľa informácií zverejnených rakúskou tlačovou agentúrou APA už pritom cez plynovod Jamal, ktorý vedie z Ruska cez Poľsko, od minulej soboty do Nemecka neprúdi žiaden zemný plyn.

Stanovisko ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom nie je známe, ešte koncom októbra pritom prezident Vladimir Putin nariadil štátnemu plynárenskému monopolu, aby v novembri zvýšil dodávky zemného plynu pre Európu.

Ich obmedzenia pritom zvyšujú ceny plynu a nepriamo vplývajú aj na ceny elektriny. Cena kľúčového európskeho terminovaného kontraktu na dodávky plynu v pondelok vzrástla o 15 percent na 74,35 eura za megawatthodinu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Vladimir Putin
    Firmy a inštitúcie EustreamGazprom