Minúta po minúte: Prvá online energetická konferencia Smart NRG Forum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smart NRG Forum
vEnergetike.sk

Vítame vás pri sledovaní aktuálnych informácií, ktoré odznejú na prvej online energetickej konferencii Smart NRG Forum. Konferenciu organizuje náš portál vEnergetike.sk v spolupráci s Inštitútom pre energetickú bezpečnosť. Partnermi konferencie sú ZSE, VSE, SPP a Nielsen Admosphere. Záštitu nad podujatím prezvalo Ministerstvo hospodárstva SR. Viac informácií o programe a registrácii na konferenciu nájdete na stránke smartenergyforum.venergetike.sk.

Online prenos sa skončil

11:47 Kulla: Prečo u nás neexistuje digitálny predaj energií? Musí byť nejaký cenový rozdiel, ktorý pri súčasnej regulácii nie je aktuálny. Online trh by potom mohol očistiť trh od nekalých praktík.

11:44 Krajcár: Energetickí šmejdi k nám prichádzajú z Českej republiky. Nevylučujem, že pristúpime k agrejsívnejšiemu online predaju našich produktov.

11:43 Kulla: Keď som sa pozeral počas koronakrízy, že sa zatvárali niektoré prevádzky, aby tam neprišlo desať ľudí, a desiatky podomových predajcov ďalej chodilo po domoch, tak sa treba nad tým zamyslieť.

11:40 Poláček: Keby sme deregulovali ceny, vstúpilo by viac hráčov na trh.

11:30 Kulla: Keby sa chcelo, tak aj elektromobilita by vyzerala na Slovensku inak.

11:30 Krajcár: Po dlhej dobe je tu trhová vôľa posunúť energetiku na Slovensku ďalej.

11:26 Každý extrém je nebezpečný. Treba sa sústrediť na to, koľko energií sa spotrebuje. Začíname zaostávať ako krajina v používaní nových technológií, ktoré nám dávajú množstvo dát ako optimalizovať spotrebu energií. My sa v súčasnosti teraz sústredíme na nejakú koncovú jednotkovú cenu, povedal na margo regulácie cien energií Kulla.

11:24 Krajcár: Poďme sa baviť v praxi, ako dereguláciu zaviesť do reálneho života. Problémov je tu niekoľko, nie je tu jednoduchá plošná deregulácia v čase. Dôležité je používať nové technológie a na základe novej legislatívy budovať nové biznismodely.

11:20 Poláček: Plošná regulácia cien energií nemá zmysel ani opodstatnenie. Je to taký prežitok z minulosti, keď sme všetko plánovali a regulovali.

11:15 Krajcár: Nielen odberatelia boli ovplyvnení koronakrízou, ale aj my ako dodávatelia.

11:14 Debaty sú individuálne s každým zákazníkom. Snažíme sa pomôcť všetkým. Nechceme profitovať z tejto situácie, ale chceme minimalizovať škody pre všetkých,“ povedal na margo koronakrízy Kulla.

11:09 Koronakríza nás nemôže v súčasnosti podľa Poláčka zbaviť zmluvnej povinnosti odobrať určené množstvo energie. Do budúcna bude väčší tlak na zmluvné vzťahy, aby sa brala pandémia do úvahy.

11:01 Pavol Poláček: Znižovanie cien energií má vplyv na doplatky na obnoviteľné zdroje. Čím nižšia cena, tým vyššie doplatky. Systém TPS je dlhodobo deficitný.

10:59 Krajcár: Množstvo zákazníkov dnes pre koronakrízu nevie odhadnúť, koľko komodity bude odoberať v priebehu tohto roka či v budúcom roku.

10:56 Miroslav Kulla: Môžeme očakávať pokles cien energií, ale je rozdiel, že či chceme predať plyn alebo elektrinu zajtra alebo na rok 2021.

10:53 „Zaznamenali sme dramatický prepad retailu o 35 až 45 %,“ povedal na margo koronakrízy Juraj Krajcár.

Prestávka do 10:50

10:32 Galek: Energetickú chudobu musíme najprv zadefinovať. Po jej zadefinovaní by mohlo pod energetickú chudobu spadnúť zhruba 25 % domácnosti.

10:30 Krajcár: Musíme nájsť motiváciu medzi zákazníkmi, aby mali záujem využívať malé obnoviteľné zdroje, napríklad na svojich domoch.

10:19 Galek: Budeme podporovať obnoviteľné zdroje. Ja sám mám zelené povedomie. Podporíme akékoľvek riešenia, ktoré nezaťažujú koncové ceny elektriny, alebo len v minimálnej miere.

10:13 Galek: Nepustím zákon, ktorý by mal poškodiť niektorého účastníka trhu.

10:10 Je to obrovská príležitosť, povedal o zimnom energetickom balíčku Radoslav Haluška. Netreba však podľa neho zabudnúť, že ekonomická motivácia všetkých účastníkov trhu musí byť postavená na ekonomickej racionalite.

10:07 „Obsah musí zvíťaziť nad formou. Máme k tomu celý rad pripomienok,“ povedal k pripravovanému zimnému balíčku František Čupr.

10:02 Podľa Krajcára by sa nemala uprednostňovať rýchlosť transpozície zimného balíčka do legislatívy pred odbornou diskusiou.

9:57 Krajcár: Pre mňa zimný balíček je spojený do štyroch základných slov, a to decentralizácia, dekarbonizácia, deregulácia a digitalizácia.

9:50 Galek: Časť zimného energetického balíčka implementujeme do slovenskej legislatívy do konca tohto roku.

9:46 „V jeden deň regulátor vyzval OKTE, aby predložilo cenový návrh a na druhý deň zverejnil výšku tarify, a to ešte predtým ako mal podklady od operátora trhu,“ povedal na margo doterajšej regulácii štátny tajomník Galek.

9:43 Haluška: Cenová regulácia nie je účinná. Je na to, aby sa dosiahol výsledok, nie cieľ. My to musíme zmeniť.

9:39 „Nemám problém s otvorenou reguláciou. Jeden príklad za všetky, v tarife za prevádzkovanie systému by sa pri otvorenej regulácii nikdy nestalo to, čo sa stalo,“ povedal Radoslav Haluška.

9:36 Galek: Súhlasím, že práve energetiku treba odpolitizovať. Vyberáme regulátora, ktorý takto fungovať bude.

9:32 Sme dlhodobo pod tlakom, povedal František Čupr. Distribučné spoločnosti mali podľa neho dlhodobo problém komunikovať s vedením regulátora o svojich požiadavkách, o tom čo ich trápi.

9:29 Čupr: Sme za transparentné cenové návrhy, ale je potrebné vnímať, že niektoré časti sú a zostanú obchodným tajomstvom.

9:18 Galek: Chceme zaviesť postupnú dereguláciu cien energií pre malé a stredné podniky a pre domácnosti.

9:14 Nový predseda ÚRSO podľa Krajcára musí konať transparentne a predvídateľne.

9:12 Haluška: Veľmi dôležité bude, ako bude nový predseda ÚRSO predstavovať víziu energetickej politiky.

9:09 Galek: Celkový počet kandidátov na predsedu ÚRSO bol 14. Na samotné výberové konanie sa dostavili 12, jeden nesplnil požiadavky na dosiahnutú prax. Mená na teraz nemôžem prezradiť.

8:30 Konferencia sa začne 9:00 prvým panelom, ktorý sa bude venovať energetickým prioritám novej vlády. Panelistami sú štátny tajomník MH SR Karol Galek, predseda predstavenstva SPP-Distribúcia František Čupr, predseda predstavenstva ZSE-Energia Juraj Krajcár a predseda predstavenstva VSD Radoslav Haluška.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František ČuprJuraj KrajcárKarol GalekMiroslav KullaPavol PoláčekRadoslav Haluška
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNielsen AdmosphereSPP - distribúciaSPP Slovenský plynárenský priemyselVSD Východoslovenská distribučnáVSE Východoslovenská energetikaZSE EnergiaZSE Západoslovenská energetika