Nemocnica si odniesla cenu za najlepší projekt garantovanej energetickej služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nemocnica Vranov
Zdroj: APES-SK

Modernizácia technologických zariadení Nemocnice vo Vranove nad Topľou sa vďaka garantovanej energetickej službe zaobišla bez potreby investície zo strany nemocnice a ročne ušetrí až 88 000 eur. To je len jeden z príkladov úspešných projektov tretieho ročníka súťaže EFEKTIA.

Či už ide o obnovu obálky budovy, výmenu osvetlenia alebo dobudovanie kotolne, všetky projekty majú spoločného menovateľa.  Inovatívny prístup, úsporu energie a nižší dopad na životné prostredie. Predseda správnej rady Asociácie poskytovateľov energetických služieb, APES-SK a organizátor súťaže, Marcel Lauko uvádza, že: „Hlavným cieľom je oceniť dobrú prácu realizátorov projektov. No zároveň ukázať, že aj vlastníci budov konajú zodpovedne, šetria energiu a záleží im na množstve skleníkových plynov, ktoré sa ročne dostanú do ovzdušia.“

Hlavná cena pre nemocnicu

Cenu za najlepší projekt garantovanej energetickej služby si odniesol projekt  Zvýšenia energetickej efektívnosti Nemocnice vo Vranove nad Topľou. Pri jej modernizácii bola vybudovaná úplne nová na diaľku riadená kotolňa, ktorá spolu s riadiacim systémom zabezpečuje, aby sa v každej miestnosti nemocnice dalo odstaviť kúrenie v čase, keď sa v nemocnici neošetruje. Zvyčajne sa preto po piatej priestory len temperujú a kúrenie sa zapína až ráno. Tým, že sa budova nemocnice neprekuruje, ušetrí obrovské množstvo energie. Aj podľa riaditeľa nemocnice Eugena Leša: „Úspora je omnoho vyššia, ako pôvodné konzervatívne predpoklady.“

V prípade Vranovskej nemocnice ide o investíciu, ktorá sa spláca z úspor vzniknutých pri projekte, čo je typický príklad garantovanej energetickej služby. Náklady ušetrené v nasledujúcich rokoch na spotrebe energie sa využijú na splácanie investície.

Nemocnica Vranov
Zdroj: APES-SK

Porota ocenila aj tepelné hospodárstvo školy a Národný futbalový štadión

Odborná porota súťaže EFEKTIA vždy berie do úvahy okrem ekonomických dopadov aj tie ekologické.  Vo verejnom sektore preto dominoval projekt Rekonštrukcie tepelného hospodárstva Základnej školy s materskou školou F. J. Fugu vo Vinnom. Škola ušetrí 19,68% na nákladoch za energiu dodanú v zemnom plyne, čo sa odráža na významnej úspore v dodanom a vyrobenom teple. Rekonštrukcia okrem úspory priniesla aj vyšší komfort žiakom, pretože sa vykurujú aj pôvodne od kúrenia odstavené priestory.

Zs fugu.jpg
Zdroj: APES-SK

Úspech súkromného sektora reprezentuje Národný futbalový štadión v Bratislave, ktorí je unikátny najmä vysokým podielom obnoviteľných zdrojov energie, vrátane využívania tzv. „odpadnej energie“. Vďaka čomu ide o projekt s najefektívnejším, najlacnejším a zároveň najekologickejším riešením dodávky tepla, chladu a elektriny.

Tepelné čerpadlá štadión
Zdroj: APES-SK

„Veľká vďaka patrí nielen prihláseným projektom a ich realizátorom, ale aj partnerom projektu, ktorí súťaž EFEKTIA tento ročník podporili. Tými sú Slovenské elektrárne, spoločnosť e-Dome, Západoslovenská energetika, Veolia Energia Slovensko, Energetické centrum Bratislava a spoločnosť Hoval,“ uzatvára výsledky súťaže Marcel Lauko a zároveň verí, že štvrtý ročník súťaže prinesie ešte lepšie technické riešenia a vyššie úspory na energiách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marcel Lauko
Firmy a inštitúcie Apes Asociácia poskytovateľov energetických služieb