Niektoré slovenské domácnosti ušetria desiatky eur, regulátor reaguje na vývoj trhových cien energií

Energie, peniaze, prasiatko, elektrina, teplo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Niektoré domácnosti budú mať lacnejšie teplo. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v súvislosti s poklesom trhových cien energií inicioval z vlastného podnetu viacero cenových konaní v teplárenských podnikoch, ktoré nakupujú zemný plyn prevažne za krátkodobé ceny.

V priemere mínus 44 percent

Ku koncu mája tohto roku regulátor vydal pre 10 cenových lokalít na Slovensku rozhodnutia o zmene regulovaných cien tepla.

Priemerné zníženie maximálnej regulovanej ceny tepla z týchto vydaných cenových rozhodnutí je o 44 percent. To znamená priemernú úsporu pre dotknuté slovenské domácnosti približne 75 eur za mesiac.

Mimoriadne opatrenia štátu

Priemerné zníženie regulovanej ceny tepla sa týka takmer 40-tisíc domácností a niekoľko desiatok priemyselných a nebytových odberateľov tepla.

„Dôsledne reagujeme na vývoj trhových cien energií na trhoch a znižujeme maximálne regulované ceny tepla tam, kde sa to dá. Zároveň platí, že v prípade nákladov na teplo pre rok 2023 už je prevažná časť slovenských domácností účinne ochránená mimoriadnymi opatreniami štátu. Znižovanie regulovaných cien tepla tak zníži finančné požiadavky na štátne energetické kompenzácie a zároveň zmierni dopady energetickej krízy pre tie podnikateľské a nepodnikateľské subjekty v danej lokalite, ktoré nemajú prístup k štátnym kompenzáciám za zvýšené náklady na teplo,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Regulačný úrad podľa Jurisa pokračuje v skúmaní variabilných nákladov na teplo v ďalších cenových konaniach. „O ich výsledku budeme priebežne informovať,“ uzavrel Juris.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Juris
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví