Odstávky dodávok elektriny na Ukrajine môžu trvať až do augusta, tvrdí poradca premiéra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záporožská jadrová elektráreň
Záporožskú jadrovú elektráreň stráži ruský vojak. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Odstávky dodávok elektriny na Ukrajine môžu trvať až do augusta. Ako uvádza web Kyiv Independent, na štvrtkovej tlačovej konferencii v Kyjeve to povedal poradca ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa Jurij Bojko.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajina zaviedla v stredu kontrolované odstávky prúdu v dôsledku nedostatku elektriny, ktorý spôsobili ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

Obmedzenia sa nebudú vzťahovať na kritickú infraštruktúru, zatiaľ čo obmedzenia na iné zariadenia a obytné budovy v celej krajine budú „rozložené rovnomerne“, uviedol ukrajinský štátny energetický operátor Ukrenerho.

„Ak hovoríme o obmedzeniach (dodávok elektriny), ktoré začali včera, v týchto podmienkach budeme musieť podľa mojich odhadov žiť až do augusta,“ povedal Bojko, ktorý je tiež členom dozornej rady Ukrenerho.

Ukrajinský premiér Šmyhaľ pred niekoľkými dňami povedal, že ukrajinská energetická infraštruktúra potrebuje väčšiu pomoc zahraničných partnerov. Pri problémoch sa preto obracia na susedov – Poľsko, Rumunsko či Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denys ŠmyhaľJurij Bojko
Firmy a inštitúcie Ukrenerho