Plyn je, bol a bude. Jedine, že by nie (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Po úvodnom šoku spôsobenom dekrétmi prezidenta Putina („platiť budete len v rubľoch… vlastne v eurách ale na nové účty…“) sa zdá, že víťazi sú všetci. Európa má plyn a Rus má peniaze. Zároveň na horizonte vidíme LNG tankery a počúvame uistenia o európskej solidarite (alebo jej spochybnenia, podľa toho, kto práve hovorí). Plyn je, bol a bude. Nebojte sa. Jedine, že by nie…

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Na tom celom sú podivuhodne smutné dve veci. Z diskusie sa už úplne vytratila pôvodná úroveň diskurzu. Jednou z nich je etická úroveň kupovania ruského plynu. Stále nevieme, či redukcia závislosti a tým pádom viac či menej priama podpora vojny u susedov, poškodí viac nás alebo agresora. A etický rozmer otázky už nás vlastne ani nezaujíma. Ako sme sa dozvedeli na tlačovej konferencii minulý týždeň „platíme za plyn, nie za vojnu“. Vulgarizmy autora parafrázovaného vyjadrenia vynecháme.

Druhá vec je, že vyhrané zďaleka nie je. To, že Gazprom si neobjednal navyše prepravnú kapacitu na jún, môže, ale nemusí znamenať nič, vždy je možnosť nákupu kapacity na dennej báze. Existujú však viac či menej vzdialené riziká, viac či menej pravdepodobné scenáre. Medzi tie najfantastickejšie (ale stále reálne) patrí možnosť zastavenia fyzických tokov na štátnych hraniciach. A v tomto, zdôrazňujeme hypotetickom scenári, nám nepomôže, ak budeme mať nakúpené LNG.

Ďalej je stále otázna kapacity terminálov LNG a prepravných trás na Slovensko až po rýchlosť plnenia zásobníkov a pripravenosť legislatívy a krízových plánov na mimoriadnu situáciu. Nehovoriac o ne/pripravenosti stratégie postupného odchodu od zemného plynu v horizonte niekoľkých rokoch podopretej konkrétnymi plánmi vrátane zdrojov ch financovania. Ako druhá najplynofikovanejšia krajina v Európe stále len počúvame o možnostiach bioplynu a tiež o budúcej ťažbe vlastného plynu na západnom Slovensku. Toto ale ako riešenie nestačí.

Príbeh sa neskončil. Zatiaľ vidíme len rýchle riešenia v štýle prišiel som, zreguloval som, zdanil som a nehanbím sa za to. Plyn je, bol, nateraz. Toto sa nám zdalo aj v roku 2009, keď Rus zastavil kohútik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Gazprom