Pokojný týždeň na trhu s elektrinou, v piatok sa predávala za 126 eur

Burza, akcie, trh, akciový trh
Foto: ilustračné, SITA/AP

Na trhoch s cenami elektriny je už druhý týždeň relatívny pokoj. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, cena elektriny sa tento týždeň pohybovala na úrovni od 117 do 126 eur za megawatthodinu. Je to približne o 10 až 18 eur menej ako v prvom týždni nového roka. V piatok sa elektrina s dodávkou na Slovensko na budúci rok predávala za 126 eur za megawatthodinu.

Rekord 330 eur

Počas posledných dní minulého roka sa cena elektriny s dodávkou na Slovensko na ďalší rok predávala za 124 eur za megawatthodinu. Cena elektriny na pražskej burze sa v súčasnosti pohybuje ďaleko pod úrovňou historických rekordov. Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého roka sa elektrina obchodovala za 55 eur za megawatthodinu. Viacerí analytici sa zhodli, že za výrazným nárastom trhových cien elektriny sú stále drahšie emisné povolenky, nemecká politika v energetike, ako aj rast cien plynu na trhoch. Viacerí európski vrcholoví politici už volajú po odstránení špekulácií na trhoch s energiami.

Pokojný aj trh s plynom

Pokojné obdobie zažívajú v ostatné dva týždne aj ceny zemného plynu v Európe. Cena plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) v súčasnosti dosahuje úroveň 80 eur za megawatthodinu. Dva dni po Vianociach sa pritom cena plynu na spomínanom trhu pohybovala na historicky rekordných hodnotách vo výške 222 eur za megawatthodinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Pražská burza