Prešovčania si za teplo poriadne priplatia, variabilná zložka je drahšia o takmer 60 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Unhappy Woman Feeling Cold Wearing Warm Winter Clothes Indoors
Obyvateľom Prešova výrazne vzrástla cena tepla. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Obyvateľom Prešova od začiatku tohto roka výrazne vzrástla cena tepla. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) schválil dodávateľovi tepla a teplej úžitkovej vody v meste – spoločnosti Spravbytkomfort,a.s. Prešov navýšenie cien variabilnej zložky tepla od 1. januára o takmer 59 percent. Ide o najvyšší nárast za posledné roky. Podľa spoločnosti je dôvodom výrazné zvýšenie cien vstupných komodít.

Zdražovanie pocítia domácnosti

Podľa rozhodnutia ÚRSO sa navýšenie týka variabilnej zložky maximálnej ceny tepla. Z 0,0450 eur za kWh stúpla cena na 0,0714 eur za kWh (bez DPH). Fixná zložka, napriek medziročným inflačným rastom, zostáva vo výške 170 eur za kWh.

Doteraz najvyššia od roku 2014 bola pritom v Spravbytkomforte variabilná zložka ceny za teplo v roku 2019, keď bola stanovená na úrovni 0,0495 eur za kWh. Kompenzovala to vtedy nižšia cena fixnej zložky. Ako vyplýva z aktuálneho rozhodnutia ÚRSO, náklady na domácnosť v roku 2022 budú v lokalite Prešov vyššie priemerne asi o 13,20 eur za mesiac.

Platnosť novej ceny tepla je od 1. januára.2022. „Regulovaný subjekt návrh na zmenu rozhodnutia odôvodnil výraznou zmenou ceny nakupovaného paliva, poklesom objednaného množstva tepla a regulačného príkonu,“ uviedol v rozhodnutí úrad.

ÚRSO zvýšilo spoločnosti aj cenu tepla pre odberné miesta v obci Petrovany a to o 80 percent vo variabilnej a 2,1 percent vo fixnej zložke. Náklady na domácnosť v obci mesačne stúpnu podľa ÚRSO o 8,80 eur.

Zvyšovanie presiahlo historické maximá

Ako v súvislosti so zvyšovaním ceny tepla uviedla pre portál vEnergetike.sk riaditeľka spoločnosti Spravbytkomfort, a.s. Prešov Natália Banduričová, kým na začiatku minulého roka spoločnosť znížila cenu za teplo o 3,5 percenta, odvtedy sa situácia na trhu s energiami začala výrazne meniť.

„Ich bezprecedentné zvyšovanie, ktoré sa týka nielen zemného plynu, elektrickej energie, ale podobný vývoj zaznamenáva aj drevná štiepka, sa premietne do všetkých odvetví hospodárstva, nevynímajúc výrobu tepla,“ upozornila riaditeľka.

Konkretizovala, že zemný plyn z ceny 19,90 eur za MWh na konci roku 2020, dosiahol v roku 2021 výšku nad 100 eur za MWh a cena elektrickej energie zo 78,60 eur za MWh stúpla na 119 eur za MWh.

„Cena u oboch komodít presahuje historické maximá,“ zdôraznila Banduričová. Enormný nárast cien na burzách podľa nej nemá spoločnosť ako ovplyvniť, no je na ich nákup odkázaná. „Všetky spomenuté komodity vstupujú do výroby tepla a teplej úžitkovej vody a podieľajú sa výrazne v nákladoch variabilnej zložky ceny tepla“ vysvetlila.

Obnoviteľné zdroje energie

Ako ďalej poznamenala, vďaka investíciám zameraným na využívanie obnoviteľných zdrojov energií udržiavala spoločnosť osem rokov stabilnú cenu tepla.

„Zmenou technológie sme 10 kotolní prerobili na výmenníkove stanice, ktoré boli pripojené k centrálnym kotolniam s výrobou tepla z biomasy. Takéto cielené technické zmeny priniesli zníženie spotreby zemného plynu vo výške približne 9 493 tis. m3/rok a tým aj možnosť udržiavania ceny tepla v Prešove. Môžeme preto tvrdiť, že biomasa značne ovplyvnila cenu tepla v minulých rokoch a samozrejme v roku 2022, keď sú ceny plynu v závratných výškach, sa opodstatnenosť biomasových kotolní ešte viac potvrdzuje. Bez nich by cena tepla bola oveľa vyššia,“ dodala riaditeľka Sspravbytkomfortu.

Aj preto podľa nej spoločnosť plánuje aj v budúcnosti investovať do ich obnovy. „Do budúcna máme pripravené projekty na Sídlisku III a Sídlisku Sekčov, pre ktoré, domnievame sa, budú vypísané výzvy na čerpanie finančných prostriedkov z európskych fondov“ uviedla Banduričová.

Celoeurópsky problém

Menšinovým akcionárom spoločnosti je aj mesto Prešov, ktoré podľa vyjadrenia hovorcu radnice Vladimíra Tomeka na enormný rast cien energií upozorňovalo ešte pred vydaním rozhodnutia o stanovení cien tepla zo strany ÚRSO. Na túto tému rokovali predstavitelia mesta na fórach viacerých združení samospráv.

„Faktom však je, že zvyšovanie cien energií je celoeurópskym problémom, ktorý je prirodzenou reakciou na dlhodobý rast cien všetkých komodít, čo z pozície samosprávy nedokážeme zastaviť,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Tomek. Dodal, že na základe výsledkov súťaže na dodávateľov plynu a elektrickej energie pocíti v tomto roku razantný nárast cien energií aj samotný mestský úrad.

Mesto hľadá riešenia

V podobnej situácii sa na prelome rokov ocitlo aj mesto Humenné, kde výrobcovi tepla – spoločnosti Chemes, a.s., schválil ÚRSO takmer 51-percentné zvýšenie ceny tepla. Dôvodom sú zvýšené náklady na palivo. Chemes je výrobcom tepla pre mesto Humenné, ale nedodáva ho do bytových objektov.

Distribúciu má na starosti Humenská energetická spoločnosť (HES), ktorej stopercentným vlastníkom je od roku 2020 mesto. HES teplo od Chemesu nakupuje. Podľa rozhodnutia ÚRSO o zvýšení ceny tepla pre HES stúpnu náklady na domácnosť v Humennom v tomto roku asi o 22,69 eura za mesiac.

Mesto už podľa Mariána Škubu z tlačového referátu humenskej radnice hľadá riešenie ako v čo najväčšej miere eliminovať takýto dopad na obyvateľov. Pripravuje odvolanie voči rozhodnutiu ÚRSO, na ktoré je lehota 40 dní od jeho oznámenia. Humenská radnica zvažuje aj dotovanie ceny pre obyvateľov prostredníctvom úveru.

„Mesto Prešov je na rozdiel od mesta Humenné menšinovým akcionárom v miestnej energetickej spoločnosti, a preto nie je možné porovnávať situáciu v týchto dvoch mestách,“ reagovala prešovská radnica na otázku, či neplánujú postupovať podobne ako v Humennom.

Tomek ale nevylúčil, že po obdŕžaní a oboznámení sa s informáciou o zvyšovaní cien tepla bude samospráva hľadať možnosti riešenia. „Napríklad aj iniciovaním zvolania mimoriadneho valného zhromaždenia,“ informovala radnica. Spravbytkomfort je podľa vyjadrenia spoločnosti pripravený v prípade zníženia cien vstupných komodít na vývoj reagovať a aj počas roka cenu opätovne znížiť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián ŠkubaNatália BanduričováVladimír Tomek
Firmy a inštitúcie ChemesHumenská energetická spoločnosťSpravbytkomfortÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví