Primátor Nitry Hattas podpísal uznesenie, podľa ktorého má mesto pomôcť obyvateľom s cenami energií

Marek Hattas
Primátor Nitry a poslanec NR SR Marek Hattas. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Primátor Nitry Marek Hattas podpísal uznesenie mestského zastupiteľstva, ktorým poslanci uložili prednostovi Mestského úradu v Nitre pripraviť rozpočtové opatrenie so zámerom vyčleniť takmer 770-tisíc eur na čiastočné zmiernenie dopadov nárastu cien energií pre obyvateľov Nitry.

Potvrdil to hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek s tým, že primátor podpísal všetky uznesenia z marcového rokovania zastupiteľstva.

S príspevkom to nebude také ľahké

Primátor Hattas však pripomína, že pokiaľ to poslanci mysleli s desaťeurovým príspevkom pre všetkých obyvateľov vážne, budú musieť nájsť v mestskom rozpočte viac ako trištvrte milióna eur.

„Nebude to však jednoduché, rozpočet bol odsúhlasený v decembri 2021 a s takouto mimoriadnou čiastkou nerátal. Rozpočet je vyrovnaný, to znamená, že všetky príjmy vykrývajú všetky výdavky,“ dodal Hattas.

Desať eur však vraj nedostane každý

S návrhom vyčleniť pre všetkých obyvateľov mesta s trvalým pobytom čiastku 10 eur na preklenutie negatívneho vplyvu zvýšenia energií prišla dvojica poslancov Miloš Dovičovič a Ján Greššo.

Podľa vysvetlenia Dovičoviča po vyčlenení finančných prostriedkov príde na rad druhý krok, ktorým bude rozhodnutie, ako tieto peniaze prerozdeliť obyvateľom. Neznamená to podľa neho, že každý dostane automaticky desať eur. Niektorí poslanci o návrhu hovorili ako o predvolebnom populizme.

Hattas myšlienku pomôcť obyvateľom mesta na jednej strane ocenil, na druhej strane podotkol, že ide o rozdávanie „helikoptérových“ peňazí. Pripomenul tiež, že čiastka 83 centov na mesiac sa v prípade zdražovania tepla a ďalších energií míňa účinku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján GreššoMarek HattasTomáš Holúbek