Profesionáli si poradili s výškami aj napätím

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
5p9a8486.jpg
Foto: VSD

Profesionalitou, skúsenosťami a exaktným dôrazom na dodržiavanie špecifických pravidiel BOZP bol nabitý v poradí už 4. ročník Dňa prác pod napätím na NN vedeniach. Tradične ho zorganizovala Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) na svojej najväčšej elektrickej stanici v Lemešanoch pri Košiciach a pozvala distribučné spoločnosti a partnerské firmy, aby si v tejto mimoriadne špecifickej metóde prác – vo výškach a pod napätím – zmerali skúsenosti a zručnosti. Spolu súťažilo 10 trojčlenných družstiev z celého Slovenska, víťazstvo zostalo aj v tomto ročníku doma. Najlepšie si so súťažnými úlohami podľa rozhodcov poradili elektroenergetici z kežmarskej odnože odboru Prevádzka sietí VN a NN vo VSD. Druhé miesto obsadila firma BREDY ENERGY, s.r.o. a tretie firma NEMEC elektromontáže, s.r.o.

Družstvá tento rok v rámci zadaných súťažných úloh vymieňali koncové aj priebežné kladkové izolátory, montovali a pripájali obmedzovače prepätia a na záver vymenili poistkový spodok v rozpájacej a istiacej skrini pre vonkajšie vedenia (VRIS). Nerozhodovala však len rýchlosť, ale predovšetkým dodržiavanie pracovných postupov, s veľkým dôrazom na dodržiavanie BOZP, ktoré je pri kontakte so „živými“ vodičmi ešte viac otázkou zdravia a života. Keďže sa tieto práce vykonávajú za plnej prevádzky distribučnej sústavy – rovno pod napätím.

Kvalita každým rokom stúpa

„Tento typ prác využívame ako výrazné pro-zákaznícke riešenie, keďže nevyžaduje prerušenie distribúcie elektriny, ktoré verejnosť pozná ako plánované odstávky. Snažíme sa ho použiť všade tam, kde sú na to adekvátne podmienky. Vrátane meteorologických. Práce pod napätím totiž mnohokrát vylučuje aj počasie, napríklad dážď či nadmerná vlhkosť, pretože vtedy špeciálne pracovné ochranné pomôcky a osobné ochranné pracovné pomôcky, určené na tento typ prác, strácajú funkciu izolantu,“ vysvetlil Juraj Bácskai, ktorý sa venuje tvorbe metodiky a výcviku prác pod napätím vo VSD a zároveň bol hlavným rozhodcom súťaže.

Kvalita výkonov podľa rozhodcov každým rokom stúpa, a to je zároveň aj hlavný cieľ súťažného dňa. „Víťazmi sú všetci, ktorí ovládajú metódu prác pod napätím. Práca v teréne vyžaduje maximálnu pozornosť, odbornosť a kladie veľké nároky na zručnosti,“ skonštatoval J. Bácskai.

Dronved 2022

Práca v elektroenergetike je zároveň aj o používaní najmodernejších technológií. V tomto sa nezaostáva ani na Slovensku. Aj z tohto dôvodu bola ako pilotný bonus do programu Dňa prác pod napätím zaradená súťaž Dronved 2022. Osem dronistov zdolávalo s dronmi slalom pomedzi stĺpmi, špirálovitý aj voľný prelet, pristátie na vopred určenom bode vo výške ale aj priblíženie drona k želanému objektu na takú vzdialenosť a možnosť zaostriť, aby dronista dokázal prečítať ľubovoľný text na vzdialenom objekte. Víťazom v tejto disciplíne sa stal Dárius Kozmáš z VSD.

„Vo VSD využívame drony pri práci už 6 rokov. S nimi sme mohli zefektívniť mapovanie a monitoring elektrických vedení, ktoré sme pred dronmi museli vykonávať fyzickým výstupom na stožiarové konštrukcie. Len VSD prevádzkuje 1381 km vzdušných vedení veľmi vysokého napätia, takže využitie dronov v tomto smere je obrovským krokom vpred,“ vysvetlil Jozef Tóth, vedúci odboru Prevádzka VVN vedení a špecializované činnosti. Drony však majú svoje uplatnenie aj pri ďalších činnostiach VSD – napríklad pri ekologizácii elektrických vedení – kedy s nimi osádzajú na vedenia odkloňovače pre vtáctvo, aby nedochádzalo k nebezpečným kolíziám. Tiež pri predchádzaní porúch, keď s pomocou termovíznej kamery sa skúmajú tepelné anomálie na vedení. Ale úspešne vyskúšali s dronom už aj potiahnutie vzdušnej optiky cez ťažko prístupné miesta.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučná