Rada Európskej únie sa dohodla na svojom postoji k návrhu plánu REPowerEU, cieľom je odstrihnutie od ruských fosílnych palív

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energie, Rusko, Európska únia
Únia zintenzívni zelený prechod urýchlením povoľovania obnoviteľných zdrojov energií Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rada Európskej únie (EÚ) sa v utorok dohodla na svojom postoji k návrhu plánu REPowerEU. Jeho cieľom je zbaviť sa závislosti únie od fosílnych palív dovážaných z Ruska, posilniť strategickú sebestačnosť bloku diverzifikáciou dodávok energie aj nezávislosť a bezpečnosť dodávok energie.

Dodatočných 20 miliárd eur

Z praktického hľadiska sa návrh usiluje o doplnenie novej kapitoly týkajúcej sa plánu REPowerEU do národných plánov členských štátov na podporu oživenia a odolnosti v rámci nástroja NextGenerationEU s cieľom financovať kľúčové investície a reformy, ktoré pomôžu dosiahnuť ciele plánu. Ako informuje na svojej webstránke, Rada vo svojom postoji mení zdroj finančných prostriedkov pre zmienený plán aj kľúč prideľovania dodatočných 20 miliárd eur navrhnutých Európskou komisiou.

Ako zdroj financovania dodatočných 20 miliárd eur namiesto dražby z rezervy trhovej stability systému EÚ pre obchodovanie s emisiami (ETS) Rada vybrala kombináciu zdrojov. Konkrétne Inovačný fond (75%) a predsunutie prostriedkov na kvóty ETS (25 %). Rozdeľovací kľúč mení zavedením vzorca, ktorý zohľadňuje politiku súdržnosti, závislosť členských štátov od fosílnych palív a vplyv vojny na ceny investícií.

Podpora vo forme úveru

Rada tiež obmedzuje povinnosť členských štátov predložiť kapitolu týkajúcu sa plánu REPowerEU iba na prípady, keď chcú požiadať o dodatočné financovanie plánu na oživenie a odolnosť vo forme úveru z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v rámci NextGenerationEU, nenávratnej podpory z nových príjmov alebo novo prevedených zdrojov z programov zdieľaného riadenia.

Členské štáty môžu požiadať o podporu vo forme úveru do 31. augusta 2023, pripomína Rada. Tá vo svojom postoji tiež zahŕňa možnosť dobrovoľných prevodov z rezervy na vyrovnanie sa s dôsledkami brexitu, ako aj z Fondu pre spravodlivú transformáciu.

Rada okrem toho uvádza, že pokiaľ ide o možné odchýlky od zásady „významne nepoškodzovať“ pri investíciách do zlepšenia energetickej infraštruktúry a zariadení v záujme bezprostredného zaistenia bezpečnosti dodávok ropy a zemného plynu, bola nájdená citlivá rovnováha, ktorej cieľom je obmedziť dodatočnú administratívnu záťaž pre členské štáty. Členským štátom však Rada ukladá povinnosť predložiť Európskej komisii odôvodnenie, ak sa chcú odchýliť od zásady „významne nepoškodzovať“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaRada Európskej únie