Regulačný úrad Slovákov ubezpečil, že neeviduje krach ďalšieho dodávateľa energií

Elektrina; energetika; ekonomika
Foto: ilustračné; www.istockphoto.com

Krach ďalšieho dodávateľa energií nateraz nehrozí. Pre agentúru SITA to potvrdil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

„ÚRSO momentálne nemá od dodávateľov takéto informácie, situáciu na trhu však podrobne monitoruje,“ povedal hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Na celom Slovensku dodávalo začiatkom tohto roka pre domácnosti 20 firiem elektrinu a 18 dodávateľov plyn. Niektoré spoločnosti dodávajú aj elektrinu aj plyn.

Skrachovaná spoločnosť mala tisícky zákazníkov

Koncom septembra krachol na Slovensku jeden z najväčších alternatívnych dodávateľov energií, spoločnosť Slovakia Energy. Tá pri dodávkach elektriny ovládala šesťpercentný podiel trhu v kategórii domácnosti a štvorpercentný trhový podiel pri malých podnikoch.

Pri dodávkach plynu ovládala spoločnosť celkovo dvojpercentný trhový podiel. Na Slovensku získal počas trinástich rokov necelých 308-tisíc zákazníkov.

Spoločnosť nechápe Sulíkove obvinenia

Dôvodom odchodu najväčšieho alternatívneho dodávateľa energií zo Slovenska je neúnosný rast cien energií a štátna regulácia cenotvorby. Tá podľa konateľa spoločnosti Slovakia Energy Jiřího Písaříka nedáva dodávateľom energií žiadny manipulačný priestor, ako sa vysporiadať so situáciou na trhu.

„Situácia na trhu sa nezlepšuje. Teraz je našou prvoradou úlohou intenzívna komunikácia so zákazníkmi a ich plynulý a bezproblémový prechod k novým dodávateľom,“ povedal Písařík, ktorý nechápe útoky zo strany ministerstva hospodárstva.

„V deň požiadania o odňatie licencie sme informovali o situácii priamo aj štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR, pána Karola Galeka. Ministerstvo hospodárstva ocenilo náš férový prístup a fakt, že sme sa k situácii postavili čelom. Verbálny útok zo strany toho istého ministerstva je preto pre nás absolútne nepochopiteľný,“ konštatoval Písařík.

Hnusná tvár podnikania

Krach jedného z najväčších alternatívnych dodávateľov energií Slovakia Energy bol spôsobený kombináciou manažérskeho zlyhania s nekorektným prístupom k slovenským zákazníkom. Myslí si to minister hospodárstva Richard Sulík.

„Nenakúpili dostatok veľa elektriny a plynu. Pokiaľ tu zarábali, tak tu boli, a keď videli, že už nebudú zarábať, tak sa na zákazníkov vykašľali. Toto je hnusná tvár podnikania,“ povedal po štvrtkovom rokovaní vlády Sulík.

Dodávka poslednej inštancie

Regulačný úrad upozorňuje všetkých odberateľov plynu či elektriny, aby nepanikárili ani pri krachu akéhokoľvek dodávateľa energií. Odberatelia skrachovaného dodávateľa totiž automaticky prechádzajú do režimu tzv. dodávky poslednej inštancie.

„Ubezpečujeme dotknutých odberateľov, že budú mať v zmysle legislatívy naďalej zachovanú nepretržitú dodávku elektriny aj plynu. Nik nebude odpojený,“ zdôraznil pre agentúru SITA Igaz.

Odberatelia, ktorí sa ocitnú v režime dodávok poslednej inštancie, nemusia navštevovať žiadne zákaznícke centrá žiadneho z dodávateľov.

Každého dotknutého odberateľa dodávateľ poslednej inštancie, medzi ktorých patria ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika a Slovenský plynárenský priemysel, oficiálne skontaktuje a poskytne mu kompletnú informáciu, ako má postupovať.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jiří PísaříkKarol GalekRadoslav IgazRichard Sulík
    Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSlovakia EnergySPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVSE Východoslovenská energetikaZSE Energia