Repowering by mal byť dobrovoľný, šéf parlamentného hospodárskeho výboru sa obáva škôd pre štát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Panel solárny slnečný slnko elektrina OZE
Ilustračné foto SITA

Už počas nasledujúcej júnovej schôdze Národnej rady SR by mali poslanci definitívne schváliť pri dotáciách zelenej elektriny takzvaný repowering. Ide o mechanizmus, vďaka ktorému sa už dotovaným výrobcom zelenej elektriny predĺži lehota podpory z 15 rokov o ďalších päť rokov. Nedostanú však väčšiu podporu, s akou rátali. Podpora, na ktorú majú ešte zelení výrobcovia elektriny nárok, sa totiž len prerozdelí na dlhšie časové obdobie.

Ne/dobrovoľný

Repowering mal byť dobrovoľný. Nakoniec však v parlamente v prvom čítaní schválili poslanci novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny, ktorá vyčlenila vyše 440 obnoviteľných zdrojov, primárne veľkých slnečných elektrární, ktoré budú musieť s repoweringom súhlasiť.

Predsedovi parlamentného hospodárskemu výboru Petrovi Kremskému (OĽaNO) sa to nepozdáva.

„Myslím si, že by to bolo lepšie riešenie, ak by sa podarilo nájsť dohodu, podľa ktorej sa pravidlá do budúcnosti upravia. Ako predseda hospodárskeho výboru sa snažím hľadať takúto dohodu a urobím všetko pre to, aby sme ju dosiahli,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Kremský.

Ideálne riešenie

Šéf hospodárskeho výboru je presvedčený, že úprava pravidiel podpory obnoviteľných zdrojov energie je správna. V minulosti totiž podľa neho išlo o nezmyselne štedro nastavenú schému, ktorá priniesla vybraným firmám extrémne zisky, ktoré im financujú všetci obyvatelia Slovenska v účtoch za elektrinu a v daniach.

„Na druhej strane však považujem za nesprávne zmeniť dopredu nastavené pravidlá počas hry bez dohody s výrobcami. Slušný štát by nemal robiť také zásahy do ekonomických pravidiel, ktoré poškodzujú súkromné firmy,“ zdôraznil Kremský.

Predseda hospodárskeho výboru preto ešte tému repoweringu na parlamentnej schôdzi neuzavrel. Chce nájsť ideálne riešenie pre všetkých. „Verím, že sa podarí nájsť rozumné riešenie, s ktorým budú spokojní výrobcovia, štát, ale hlavne občania ako spotrebitelia a platitelia za elektrinu,“ konštatoval Kremský.

Hrozia medzinárodné arbitráže

Viacerí výrobcovia zelenej elektriny upozorňujú, že schválenie repoweringu v súčasnej podobe môže v budúcnosti znamenať pre Slovensko nemalé škody. Sú ochotní pre nedobrovoľný repowering Slovensko zatiahnuť až do medzinárodných arbitráží, keďže to mení pravidlá počas hry.

„Od začiatku sme podporovali myšlienku reštrukturalizácie výkupných cien za účelom odbremenenia TPS, avšak vždy sme pritom zdôrazňovali, že musí ísť o dobrovoľnú schému, ktorá musí byť nastavená správne,“ reagoval na novelu zákona riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Ján Karaba.

Aj predseda hospodárskeho výboru si myslí, že Slovensko môže núteným repoweringom stratiť. „Obávam sa morálnych, politických, ako aj ekonomických škôd pre Slovensko,“ uzavrel pre portál vEnergetike.sk Kremský.

Chcú vykryť historický dlh

Ročne by sa vďaka predĺženiu podpory malo na tarife za prevádzkovanie systému, ktorú platia všetci odberatelia elektriny vo svojich faktúrach, ušetriť 60 až 70 miliónov eur. Tieto peniaze by mali smerovať na vykrytie dlhu z podpory zelenej elektriny.

Trom distribučným spoločnostiam, ktoré boli do konca roka 2019 zúčtovateľmi v systéme podpory zelenej energie, vznikol historický dlh vo výške zhruba 400 miliónov eur. Štát im už koncom vlaňajška dal zo štátneho rozpočtu 162 miliónov eur.

Repowering sa podľa novely dotkne niečo vyše 440 obnoviteľných zdrojov, primárne veľkých slnečných elektrární. Na začiatku návrh novely počítal s dobrovoľnosťou, ale hráči na trhu nenašli v pripomienkovom konaní zhodu. Prvým dotovaným výrobcom zelenej elektriny mala skončiť podpora v roku 2024.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KarabaPeter Kremský
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySlovenská asoci