Repowering pri podpore zelenej elektriny je realitou, slovenskí odberatelia budú platiť menej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, obnoviteľné zdroje,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Takzvaný repowering alebo prolongácia pri podpore zelenej elektriny je realitou. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) definitívne prijal novelu vyhlášky, ktorá tento inštitút zavádza do praxe.

„Vďaka prolongácii zaplatia v roku 2022 slovenskí odberatelia za elektrinu menej. Úspora bude približne do 60 miliónov eur. Skutočný objem úspor bude známy po vykonaní všetkých cenových konaní na konci tohto roka,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Určuje dôležité parametre

ÚRSO novelou vyhlášky špecifikuje proces výkonu prolongácie v praxi, určuje všetky dôležité parametre. „Novela vyhlášky so zakomponovaným inštitútom prolongácie presne špecifikuje všetky parametre pre zníženie ceny pre výrobcov elektriny v systéme podpory na základe výpočtového nástroja, pričom sa výrobcom zároveň predlžuje ich 15-ročná podpora o ďalších päť rokov, teda na 20 rokov,“ vysvetlil predseda ÚRSO Andrej Juris.

Výsledkom prolongácie bude podľa regulačného úradu pozitívny dopad na výšku tarify za prevádzkovanie systému, ktorá významne vstupuje do koncovej ceny elektriny pre všetkých odberateľov.

Pomôže pri splácaní dlhov

„Zavedený inštitút prolongácie by tak mal napomôcť pri splácaní stámiliónových dlhov štátu v oblasti podpory zelenej elektriny z minulosti a zároveň môže sčasti pomôcť aj pri reakcii na aktuálny dramatický nárast cien elektriny na svetových burzách,“ podotkol Igaz.

Novela vyhlášky nadobudla účinnosť 25. augusta tohto roku a úrad je tak pripravený začať proces cenových konaní v súvislosti s prolongáciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej JurisRadoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví