SaS chce otvoriť akcionársku zmluvu so Slovenskými elektrárňami, poukázala najmä na historickú stratu

NR SR: Rokovanie 78. schôdze
Zľava: Poslanci NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Karol Galek a Richard Sulík pred hlasovaním o návrhu skupiny poslancov Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde SR. Bratislava 13. december 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) by po voľbách chcela otvoriť akcionársku zmluvu so Slovenskými elektrárňami. Ako informujú liberáli v tlačovej správe, v prípade významných obchodných rozhodnutí je podľa nich evidentne nutné zabezpečiť možnosť blokovania zo strany Slovenskej republiky.

SaS v tejto súvislosti poukázala najmä na historickú stratu, v ktorej Slovenské elektrárne skončili v minulom roku. Podľa nich doplácajú na zlyhania pri dostavbe Mochoviec, ako aj na zlé manažérske rozhodnutia pri predaji elektriny.

Akcionárska zmluva

„V nadväznosti na dohodu so Slovenskými elektrárňami, ako aj na zistenia o zlyhaní manažmentu pri predaji elektriny, je mojou ambíciou dokončiť našu začatú prácu na ministerstve hospodárstva a po voľbách otvoriť akcionársku zmluvu,“ uviedol bývalý minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík.

Súčasne ako kompenzáciu strát a 18 rokov nevyplatenej dividendy budú liberáli podľa neho požadovať navýšenie akcionárskeho podielu z 34 % na 51 %. „Žiadame vládu, aby nepodnikala žiadne kroky v rozpore s týmito cieľmi,“ zdôraznil Sulík.

Dohoda o lacnej elektrine

V roku 2023 sa pritom v hospodárení Slovenských elektrární prejaví aj dohoda o lacnej elektrine pre slovenské domácnosti. Slovenské elektrárne pritom od januára hlásia zisky. Spojitosť medzi touto dohodou a stratami tak podľa SaS neexistuje.

Pri podpise memoranda o lacnej elektrine nás tiež zástupcovia Slovenských elektrární opakovane ubezpečovali, že elektriny majú pre naše domácnosti dostatok. Je chybou odvolaného ministra Hirmana, že netrval aj na jej plnej dodávke,“ uviedol bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva a expert SaS pre energetiku Karol Galek.

  • Agentúra SITA požiadala o stanovisko Slovenské elektrárne.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol GalekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSE Slovenské elektrárne