Šiestim štátnym teplárňam sa minulý rok darilo, počítajú s nárastom zisku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tepláreň
SITA

Šiestim štátnym teplárenským spoločnostiam združeným v holdingu MH Teplárenský holding sa vlani darilo. Najväčšie teplárne v Bratislave, Žiline, vo Zvolene, v Martine, v Košiciach a v Trnave by mali holdingu priniesť nárast hrubého zisku (EBITDA), ako aj zisku pred zdanením (EBT).

Ako agentúru SITA informovala manažérka marketingu MH Teplárenský Holding Andrea Devánová, kým pred dvoma rokmi dosiahli spomínané teplárne hrubý zisk 36 mil. eur, za vlaňajšok by sa už mal pohybovať na úrovni 40 mil. eur. Zisk pred zdanením by mal byť za vlaňajšok vo výške 11 mil. eur, pričom rok predtým to bolo 7 mil. eur. Výnosy teplárenských spoločností by mali mierne klesnúť z 234 na minuloročných predpokladaných 231 mil. eur.

Efektívny nákup palív 

„Podarilo sa nám zastaviť úpadok hospodárenia, čoho dôsledkom je aj fakt, že sme sa vrátili do stavu, keď dokážeme splácať všetky svoje záväzky v dobe splatnosti. Pre banky sme sa stali kredibilným partnerom. Uvedené sa dá pripísať na vrub zastavenia plytvania, výraznej personálne – manažérskej obnove, redefinovaniu procesov, debyrokratizácii a vo všeobecnosti nákladovej optimalizácii celej skupiny aj vďaka centrálnemu nákupu,“ okomentovala pre agentúru SITA dosiahnuté výsledky Devánová.

Za zásadnú skutočnosť považuje MH Teplárenský holding fakt, že vďaka zodpovednému hospodáreniu sa teplárňam podarilo zmierniť cenový dopad nárastu ceny palív na cenu tepla pre občana. „Vďačíme za to najmä zníženiu fixnej zložky vplývajúcej na koncovú cenu tepla ako dôsledok zníženia nákladovosti vlastného fungovania, ale aj pozitívnemu dopadu na variabilnú zložku ceny tepla, cez efektívny nákup palív, a tiež zodpovedný nákup emisných povoleniek,“ podotkla Devánová.

Chcú dosiahnuť miliónové výnosy

V tomto roku plánuje MH Teplárenský holding dosiahnuť celkové výnosy na úrovni 249 mil. eur. Hrubý zisk holdingu by sa mal pohybovať vo výške 33 mil. eur a zisk pred zdanením v objeme 4 mil. eur.

„Napriek výrazným makro zmenám a meniacemu sa svetu odporúčam sa dívať na budúcnosť nášho snaženia s optimizmom. Centrálne zásobovanie teplom je pri zodpovednom manažmente fungujúcom v nespolitizovanom prostredí najefektívnejší aj najekologickejší spôsob dodávky tepla pre občana,“ uzavrela Devánová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea Devánová
Firmy a inštitúcie MH Teplárenský holding