Slovenskí plynári idú do výskumu, pomôžu s posilnením dekarbonizovaných plynov v energetike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn plynovod Eustream
Foto: ilustračné, SITA

Slovenskí plynári sa budú podieľať na posilnení dekarbonizovaných plynov v energetike. Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) sa totiž stal členom európskej inovačnej asociácie ERIG. Stáva sa tak siedmym európskym plynárenským zväzom s členstvom v tejto asociácii.

„Slovensko je jednou z najdôležitejších európskych krajín pri preprave zemného plynu. Veríme, že prispeje k našim vedeckým a výskumným aktivitám zameriavajúcim sa na novú úlohu plynu v energetike, najmä na posilnenie pozície obnoviteľných a dekarbonizovaných plynov ako bioplyn, biometán alebo vodík. Účasť Slovenska posilní naše inovatívne energetické projekty. Vidíme v tom veľký potenciál,“ uviedol generálny sekretár ERIG Hans Rasmusson.

Prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku

SPNZ vníma členstvo v asociácii ERIG ako konkrétny príspevok slovenského plynárenstva pri prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku. „Týmto krokom chceme posilniť prepojenie Slovenska s výskumom a modernými trendmi v európskej energetike. Členstvom v ERIG sme nastúpili efektívnu cestu ako sa stať súčasťou prioritných vedeckých a inovatívnych projektov v rámci EÚ,“ povedal výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Inštitút ERIG vznikol v roku 2015. Jeho členmi sú národné plynárenské zväzy Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Dánska, Holandska, Nórska a viacero komerčných spoločností zo západnej Európy. Cieľom ERIG je iniciovať a podporovať európske výskumné projekty v oblasti obnoviteľných plynov, inteligentnej energetiky a v regióne Severného mora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Kvašňovský
Firmy a inštitúcie ERIGSPNZ Slovenský plynárenský a naftový zväz