Slovenskí tajní si posvietili na Mochovce aj dodávky surovín z Ruska

Atómová elektráreň Mochovce
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.

Agenti Slovenskej informačnej služby (SIS) v uplynulom roku si posvietili okrem iného aj na energetiku. Problémy našli pri dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce. Sledovali a analyzovali aj dodávku strategických surovín na Slovensko z Ruska.

Po uzatvorení päťročnej zmluvy o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou od začiatku roka 2020 sa podľa správy SIS riziko prerušenia tranzitu plynu cez ukrajinské územie zásadne znížilo.

Informačná služba však upozorňuje, že rusko-ukrajinské vzťahy, nielen v plynárenskej oblasti, sú však dlhodobo komplikované, preto ich ďalší vývoj bude potrebné naďalej pozorne monitorovať.

Dodávky ruskej ropy

Služba monitorovala aj situáciu týkajúcu sa dodávok ruskej ropy do Bieloruska po vypršaní platnosti kontraktu na jej nákup z Ruska. „Prípadné zastavenie alebo zníženie tranzitu ruskej ropy cez Bielorusko by mohlo ohroziť aj dodávky na Slovensko,“ uviedla v správe SIS.

Informačná služba príjemcom odstúpila viaceré informácie o problémoch dostavby strategického projektu v oblasti jadrovej energie.

„Priebežne bol monitorovaný stav dostavby a boli analyzované riziká poškodenia hospodárskych záujmov SR spojené s technickými a bezpečnostnými nedostatkami budovaných blokov a s ďalšími posunmi termínov ich dostavby,“ priblížila SIS.

Ekonomický vplyv Číny

Slovenskí agenti kompetentných informovali o pretrvávajúcich problémoch pri odstraňovaní nedostatkov.

„Poukázali sme aj na finančné problémy spoločnosti zodpovednej za dostavbu, ktorá s financujúcimi bankami dohodla na financovanie dostavby projektu také podmienky predĺženia splatnosti úverov, ktoré by v budúcnosti mohli viesť k strate výrobných závodov v prospech veriteľov, alebo k platobnej neschopnosti a následnému konkurzu spoločnosti,“ konštatovala SIS.

Okrem energetickej bezpečnosti SIS analyzovala aj rastúci globálny ekonomický vplyv Číny, jej asertívnu zahraničnú hospodársku politiku a možné dôsledky tohto vývoja pre SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceSIS Slovenská informačná služba