Slovenský projekt LIFE Energia získal európsku cenu, zvyšuje bezpečnosť elektrických vedení pre vtákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vtáky, elektrické vedenie
Foto: ilustračné, Getty Images

Cenu LIFE Awards, ktorú odovzdáva Európska komisia projektom v rámci programu LIFE, získal v kategórii ochrana prírody slovenský projekt LIFE Energia. V tlačovej správe o tom informovala Eva Horková, manažérka pre komunikáciu Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

Víťazný projekt uskutočnili v rokoch 2014-19. Jeho cieľom bolo umiestňovanie výstražných prvkov pre vtáctvo na elektrickom vedení.

Zadefinovali špeciálnu metodiku

Ochranári spolu s ďalšími partnermi umiestnili celkovo deväťtisíc ochranných prvkov na 82 kilometroch rizikových elektrických vedení. Ochranné prvky by tak každoročne mali zachrániť život 600 vtákom rôznych druhov.

„V priebehu 15 mesiacov realizovalo vyše 80 odborne vyškolených mapovateľov terénny prieskum 6 235 km vedení. Zozbieraných bolo 65-tisíc údajov a 140-tisíc fotografií. Zadefinovali sme tiež špeciálnu metodiku pre posúdenie mapových podkladov. Na základe vstupných údajov sme potom boli schopní z celého rozsahu určiť tie najviac rizikové úseky,“ povedala Lucia Deutschová z RPS.

Odhalili rizikové stĺpy

Ochranári v spolupráci s ďalšími organizáciami odhalili tiež niekoľko desiatok rizikových stĺpov, kde dochádzalo k zásahom vtáctva elektrickým prúdom. Partnerské energetické spoločnosti okamžite reagovali a zabezpečili izolovanie konštrukcií stĺpov.

Do projektu LIFE Energia sa zapojili občianske združenie Ochrana dravcov na Slovensku, Štátna ochrana prírody SR, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Západoslovenská distribučná, a.s., a Východoslovenská distribučná, a.s.

Cieľom je zvýšenie viditeľnosti

Úspech LIFE Energie sa stal motiváciou pre ďalší projekt zameraný na zvýšenie bezpečnosti elektrických vedení pre vtáctvo pozdĺž rieky Dunaj. V rámci LIFE Danube Free Sky bude počas piatich rokov spolupracovať 15 partnerských organizácií zo siedmich krajín.

Cieľom je zvýšiť viditeľnosť na viac ako 245 kilometroch najviac rizikových elektrických vedení a zaistiť bezpečnosť na vyše 3 200 najrizikovejších podperných stĺpoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na SlovenskuVSD Východoslovenská distribučnáZSD Západoslovenská distribučná