Slovnaft investuje do nových meracích staníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slovnaft
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd.

Bratislavská rafinéria Slovnaft plánuje vymeniť stanice na meranie znečisťujúcich látok v ovzduší. Do nových meracích staníc investuje Slovnaft 600-tisíc eur, namerané dáta dobrovoľne sprístupňuje verejnosti. Výmena sa dotkne všetkých troch staníc, ako prvú vymenia stanicu v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice už túto jeseň. Budúci rok zmodernizujú monitorovaciu stanicu v obci Rovinka a o rok neskôr stanicu v ružinovskom Vlčom hrdle. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

„Vymeníme celý monitorovací kontajner a takmer všetky analyzátory a vybavenie. Rozšírime rozsah meraní, k monitorovaniu tuhých znečisťujúcich látok PM10 pribudne meranie látok PM2,5 (prach a sadze, pozn. Molnár), čo bude nad rámec toho, k čomu nás zaväzujú aktuálne zákony,“ vysvetlil Molnár s tým, že na meracej stanici vo Vlčom hrdle pribudne aj meranie benzénu.

Začali zverejňovať dáta o znečisťujúcich látkach

V lete tohto roka sa Slovnaft po diskusii s obyvateľmi okolitých mestských častí a obcí rozhodol namerané dáta o znečisťujúcich látkach v ovzduší zverejniť. Obyvatelia sa o kvalite ovzdušia môžu informovať z pohodlia domova na webovej stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Slovnaft poskytuje okolitým mestským častiam správu o kvalite ovzdušia aj na mesačnej báze. Tieto merania však neuvažujú iba s rafinériou ako jediným znečisťovateľom ovzdušia. K nameraným hodnotám v okolí rafinérie prispievajú aj doprava, aktuálna výstavba rýchlostnej cesty R7 či spaľovňa mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO).

Nielen pre rafinériu (ale pre oblasť ako celok, pozn. SITA) platia limitné hodnoty jednotlivých znečisťujúcich látok v ovzduší, ktoré však legislatíva umožňuje niekoľkokrát do roka prekročiť. „Limitné hodnoty zvyknú byť prekročené z rôznych dôvodov, napríklad pre zlé rozptylové podmienky, vysokú intenzitu dopravy či neštandardné stavy v rafinérii ako spaľovanie na poľných horákoch a podobne,“ vysvetlil Molnár. Ak sú hodnoty z akýchkoľvek dôvodov vyššie ako limitné hodnoty, SHMÚ vyhlasuje informáciu alebo výstrahu, podľa toho, či sa prekročil informačný, alebo výstražný prah. „Pri splnení ďalších podmienok SHMÚ môže vyhlásiť Oznámenie o vzniku smogovej situácie alebo Výstrahu pred závažnou smogovou situáciou,“ uviedol Molnár s tým, že následný postup sa odvíja od akčného plánu vypracovaného okresným úradom v sídle kraja.

Hodinové limity

Z údajov, ktoré agentúre SITA poskytol Slovnaft, vyplýva, že hodinová koncentrácia oxidu siričitého (SO2) smie prekročiť limitnú hodnotu 350 mikrogramov na meter kubický maximálne 24-krát za kalendárny rok. Ako vyplýva z dokumentu Imisná situácia v Podunajských Biskupiciach, maximálna hodinová koncentrácia SO2 bola v auguste na úrovni 50,65 mikrogramu na meter kubický, takúto hodnotu namerala stanica v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice. Maximálne povolená hodinová koncentrácia oxidu dusičitého (NO2) je 200 mikrogramov na meter kubický a túto hodnotu možno prekročiť 18-krát za kalendárny rok. Ani táto limitná hodnota v auguste nebola v mestskej časti Podunajské Biskupice prekročená, za hodinu namerala táto stanica najviac 59,79 mikrogramu na meter kubický NO2.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anton Molnár
Firmy a inštitúcie Slovnaft