ŠPECIÁL: Darček od energetikov? Prečo nie?!

Energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com

U slovenských energetikov nájdete veľa vianočných darčekov, ktoré nielen potešia, ale hlavne usporia energie.

Vianoce sa nám už nezadržateľne blížia. Viacerí z nás nechávajú kúpu darčekov pre svojich najbližších na poslednú chvíľu. Niekedy je to preto, lebo nič nestíhame, inokedy sme len leniví. Sú však medzi nami aj takí, ktorí nevedia, čím by už mohli v dnešnom svete, v ktorom majú všetci všetko, svojich blízkych prekvapiť. Opýtali sme sa energetikov, či by vedeli s kúpou darčekov na poslednú chvíľu pomôcť.

Plynári odporúčajú smart sadu kúrenia na diaľku

Ak chcete svojim blízkym darovať niečo praktické, ale ďalšie páry ponožiek či papúč vám už po desiaty raz neprídu originálne, Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má zopár praktických tipov, ktoré potešia celú rodinu. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca štátnych plynárov Ondrej Šebesta, inteligentné SMART riešenia zjednodušia odberateľom život a ušetria náklady. „Pre zimomravých členov rodiny napríklad ponúkame SMART sadu kúrenia na diaľku. Nie je nič  príjemnejšie, ako keď vám mrazom vyštípané líca pohladí rozohriata domácnosť, ktorú ste si vopred vykúrili podľa vašich predstáv. Efektívne vykurovanie zároveň znamená ušetrené peniaze, za ktoré môžete potešiť vašu rodinku niečím milým,“ povedal Šebesta.

Hlavne praktickým darčekom môže byť podľa SPP detektor úniku plynu a dymu. „Vypekanie sladkých medovníkov, príprava kapra na štedrú večeru, či ozdobovanie vianočného stromčeka patria k tým príjemnejším sviatočným povinnostiam. Myslieť však treba aj na bezpečnostné opatrenia,“ dodal Šebesta.

Príjemnú vianočnú atmosféru vytvoria SMART LED žiarovky. „Vianočné sviatky milujeme nielen pre sviatočné kalorické dobroty na našich stoloch, ale aj pre tú nezameniteľnú atmosféru, ktorá je pre tieto sviatky tak špecifická. Doprajte vašej rodine SMART sadu LED žiaroviek a ovládajte osvetlenie v jednotlivých izbách domácnosti podľa vašich aktuálnych nálad,“ konštatoval Šebesta.

Klimatizácia ako vianočný darček

Energetici zo spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) vidia ako ideálny vianočný darček klimatizáciu za výhodnú cenu. „Ak sa zákazník rozhodne pre klimatizáciu teraz, vyhne sa prípadnému dlhšiemu čakaniu na inštaláciu, ktoré je pochopiteľné počas letných horúčav. Ideálne rozhodnúť sa pre klimatizáciu v energetickej triede A+, respektíve A++, ktorá dokáže využívať elektrinu úspornejšie,“ uviedla hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová. Zákazníci ZSE môžu podľa nej k vybraným klimatizáciám získať navyše o 20 % výhodnejšiu cenu za dodávku elektriny počas mesiacov júl a august, kedy je predpoklad zvýšenej spotreby elektriny. „Túto výhodnú elektrinu pre klimatizáciu poskytujeme až na tri roky,“ dodala Dobošová s tým, že ako bonus poskytuje firma zákazníkom na klimatizácie ZEON Klima predĺženú záruku na štyri roky a servis s čistením a výmenou filtra po prvom roku zadarmo. Klimatizáciu od západoslovenských energetikov je možné ovládať cez online aplikáciu. „V aplikácii ZEON Klima si zákazník môže okrem ovládania na diaľku nastaviť režim chladenia, vykurovania, ventilátor či odvlhčovanie miestnosti. Zároveň si môže sledovať aj spotrebu klimatizácie,“ konštatovala Dobošová.

Bezstarostné pranie od innogy

Ak ste sa náhodou rozhodli kúpiť na Vianoce do domácnosti novú práčku, spoločnosť innogy Slovensko vám ponúka produkt Bezstarostné pranie. „Zákazníkom poradíme s výberom práčky, spotrebič dovezieme a nainštalujeme, postaráme sa o servis a v prípade dlhšej opravy zabezpečíme náhradu. Dokonca vieme zabezpečiť aj pravidelnú donášku pracích prostriedkov rovno domov, podľa požiadaviek zákazníka. Naše práčky sú v kategórii A+++ a je možné získať ich na prenájom. Tento darček zbaví zákazníka všetkých starostí okolo prania,“ povedala hovorkyňa innogy Slovensko Katarína Šulíková.

Pre milovníkov smart riešení ponúkajú energetici zónovú reguláciu vykurovania. Srdcom systému je prenosná jednotka s dotykovým displejom. Ovládať sa dá aj na diaľku, stačí si stiahnuť mobilnú aplikáciu. „Po registrácii a po inštalácii aplikácie do smartfónu, nech už ste kdekoľvek, môžete kontrolovať časový program vášho vykurovacieho systému a jediným dotykom aktivovať niektorú z rýchlych volieb, ako voľný deň, neprítomnosť, eko úspora, vypnúť kúrenie. Ak sa dostanete domov neskôr, nemusíte zbytočne kúriť. Takto môžete podľa svojho životného štýlu ovládať vykurovací systém vášho domova a ušetriť energiu aj peniaze,“ doplnila Šulíková.

Šikovné aplikácie zadarmo

S vianočným darčekom vie pomôcť aj distribučná spoločnosť z východného Slovenska. Firma Východoslovenská distribučná (VSD) dokonca sľubuje, že u nich si môžete darčeky obstarať, aj keď máte hlbšie do vrecka. „Vyvinuli a bezplatne sme sprístupnili v App Store a Google Play 2 mobilné aplikácie, ktoré vašim blízkym môžu zmeniť život. Prvá sa týka non-stop prehľadu o dostupnosti elektriny vo vybranej lokalite. Bezplatná aplikácia VSD – Výpadky poskytuje informácie o plánovaných prácach ale tiež o výpadkoch a poruchách a odhadovanej dobe ich odstránenia. Vašich blízkych tak už nezaskočia zhasnuté svetlá a môžu si lepšie zorganizovať svoj život. Alebo nahlásiť poruchu. Stačí pár klikov,“ uviedla hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová.

Rovnako jednoduchá, takisto bezplatná, je podľa nej aplikácia VSD – Samoodpočet. „Tiež zvýši komfort Vašich blízkych. Na nezaplatenie. Po novom sa už nemusia fixovať na termíny pravidelných odpočtov elektromera, ale zákazník môže sám, v hodine, ktorá mu vyhovuje, spraviť samoodpočet spotreby elektriny,“ dodala.

Východoslovenskí energetici sú presvedčení, že obdarovať nemusíme len svojich najbližších, rovno môžeme urobiť krajšie Vianoce celej obci. Alebo celý nový rok. „Ponúkame už niekoľko rokov napríklad koncept nového verejného osvetlenia, ktorým si môžu obce darovať efektívnejšie a úspornejšie osvetlenie. Stačí, ak nás budete kontaktovať na obchodne_sluzby@vsds.sk a my vám darček navrhneme po technickej stránke, zrealizujeme a ešte aj počas nasledujúcich desiatich rokov sa budeme starať o svetlo vo vašej obci,“ uzavrela Forbergerová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie InnogySPP Slovenský plynárenský priemyselVSD Východoslovenská distribučnáZSE Západoslovenská energetika