Spoločnosť Slovakia Energy oznámila svoj koniec, za jej odchod z trhu môže viacero dôvodov

Elektrické vedenie elektrina
Foto: ilustračné, SITA
  • aktualizované 30. septembra, 15:08

Najväčší alternatívny dodávateľ energií Slovakia Energy vo štvrtok podal Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) žiadosť o odňatie licencií na obchod s elektrinou a zemným plynom. Zároveň požiadal o možnosť ukončenia svojej činnosti na slovenskom energetickom trhu k najbližšiemu možnému termínu.

K tomuto razantnému kroku ho doviedla aktuálna situácia s neúnosným rastom cien energií na veľkoobchodných trhoch v spojení so štátnymi reguláciami cenotvorby. Informovala o tom vo štvrtok PR manager Bohemia Energy Hana Novotná.

ÚRSO vo štvrtok potvrdil, že 30. septembra 2021 obdržal žiadosť od spoločnosti Slovakia Energy, s.r.o. o zrušenie povolenia na podnikanie v elektroenergetike, v rozsahu podnikania – dodávka elektriny a o zrušenie povolenia na podnikanie v plynárenstve, v rozsahu podnikania – dodávka plynu. O ďalších krokoch bude úrad verejnosť informovať.

Dôvody ukočenia činnosti

Tlak na prechod k bezemisným zdrojom energií, špekulácie s emisnými povolenkami, dlhá zima i očakávaný nárast spotreby pre rozvoj elektromobility ženú ceny energií na veľkoobchodných trhoch strmo nahor. Aj to sú dôvody, pre ktoré sa v súčasnosti najväčší nezávislý dodávateľ na Slovensku rozhodol ukončiť svoju činnosť.

„Keď Slovakia Energy začala v roku 2008 pôsobiť na slovenskom trhu, očakávali sme, že sa regulácia skončí. Je ale rok 2021 a koniec tejto regulácie je stále v nedohľadne. Za daného stavu nemá zmysel, aby sme investovali do ďalšieho rozvoja firmy, a preto sme sa rozhodli pristúpiť k tomuto náročnému kroku a vrátiť licenciu. Ceny energií na Slovensku sú pre malé firmy a domácnosti regulované. Maximálna hranica, ktorú si dodávatelia v túto chvíľu môžu účtovať, už zďaleka nepokrýva náklady a nedá sa očakávať, že by sa situácia v budúcom roku zlepšila. Za aktuálnej situácie, ktorá sa deje na trhu, keď nemáme cenovú politiku vo svojich rukách, sme, bohužiaľ, nenašli spôsob, ako ďalej fungovať,“ uviedol konateľ spoločnosti Slovakia Energy Jiří Písařík.

Automatické ukončenie zmluvy

Súčasní zákazníci spoločnosti sa však nemusia obávať, že by zostali bez energií. Od tejto chvíle môžu automaticky ukončiť zmluvu a bez akéhokoľvek porušovania súčasných zmlúv prejsť k dodávateľovi, ktorého si sami vyberú.

Prípadne sa o nich, v období troch mesiacov od ukončenia činnosti Slovakia Energy, postará takzvaný dodávateľ poslednej inštancie – toto právo vzniká každému jednému z nich, a to priamo zo zákona.

Poďakovali všetkým zákazníkom

Slovakia Energy ručí za vysporiadanie všetkých svojich záväzkov, či už voči dodávateľom alebo zákazníkom, ktorí sa nemusia báť, že by prišli o vlastné finančné prostriedky.

„Je nám ľúto že sme nútení opustiť slovenský trh. Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí a touto cestou sa chceme poďakovať všetkým našim zákazníkom za dôveru, ktorú nám počas všetkých tých rokov prejavili. Aj v nasledujúcich týždňoch im budeme k dispozícii na našich infolinkách či e-mailoch a budeme sa snažiť urobiť všetko preto, aby bol pre nich prechod k novému poskytovateľovi čo najpohodlnejší,“ dodal Jiří Písařík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hana NovotnáJiří Písařík
Firmy a inštitúcie Bohemia EnergySlovakia EnergyÚrad pre reguláciu sieťových odvetví