Spotreba plynu sa počas vykurovacej sezóny mierne zvýšila, pod nárast sa podpísali najmä priemyselní odberatelia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radiátor, šetrenie energie, kúrenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko počas uplynulej zimnej vykurovacej sezóny (október – marec) zaznamenalo o takmer jedno percento vyššiu spotrebu plynu oproti predchádzajúcej zimnej sezóne.

Stalo sa tak aj napriek tomu, že priemerná teplota bola v tejto vykurovacej sezóne vyššia o takmer 1,7 stupňa v porovnaní s päťročným priemerom. Vyplýva z informácii spoločnosti SPP – distribúcia.

Priemyselní odberatelia

Ako informoval Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ), pod mierny nárast spotreby plynu sa podpísali najmä priemyselní odberatelia.

Ich spotreba počas tejto zimnej sezóny narástla o viac ako 6 percent oproti minulému roku. Stále však zaostáva za štandardnou úrovňou z predchádzajúcich období. Oproti päťročnému priemeru bola celková spotreba nižšia o takmer 13 %.

Cenovo najdostupnejší zdroj tepla

Zemný plyn si ako cenovo najdostupnejší nízkoemisný zdroj tepla aj naďalej udržiava rozhodujúci podiel na individuálnom vykurovaní domácností v rodinných domoch, a to v podiele viac ako 60 %.

Podľa odhadov výrobcov a dodávateľov vykurovacej techniky, vlani sa na Slovensku predalo viac než 31-tisíc nízkoemisných plynových kondenzačných kotlov, čo predstavuje mierny pokles oproti roku 2022 (35-tisíc).

Vysoký dopyt po plynových kotloch

Zo strany vlastníkov existujúcich domov pretrváva vysoký dopyt po plynových kotloch.

Zemný plyn si drží stále vysoký podiel a obľubu medzi obyvateľstvom kvôli vyváženému mixu nákladovej efektívnosti, komfortu a nízkoemisnému profilu, ktorý má priaznivý vplyv na zlepšovanie kvality ovzdušia. V dlhodobejšom horizonte je pritom slovenská plynárenská infraštruktúra pomerne jednoducho prispôsobiteľná na dopravu obnoviteľných plynov,“ upozornil prezident SPNZ Rastislav Ňukovič.

Naplnenie podzemných zásobníkov

Slovensko ukončilo zimnú sezónu s nadštandardnou úrovňou naplnenia podzemných zásobníkov zemného plynu. V súčasnosti máme uskladnený plyn na viac ako 70 % kapacity.

To naznačuje, že opäť môžeme čakať rýchle naplnenie podzemných zásobníkov na 90 % kapacity ako to od členských štátov vyžaduje Európska komisia. Slovensko má výhodu v tom, že celkový objem zásobníkov zodpovedá až 70 % našej ročnej spotreby. Z tohto hľadiska nemusíme mať žiadne obavy z budúcej zimnej sezóny,“ konštatoval Ňukovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav Ňukovič
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSPNZ Slovenský plynárenský a naftový zväzSPP - distribúcia