SPP garantuje bezpečné dodávky plynu v akejkoľvek situácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ešte v októbri sa z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko prepravilo denne vyše 70 miliónov metrov kubických zemného plynu.
Foto: ilustračné, SITA
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) garantuje bezpečné dodávky plynu pre svojich odberateľov v akejkoľvek situácii. Pre agentúru SITA to v reakcii na vyhlásenia rakúskej spoločnosti OMV o možnom zastavení dodávok ruského plynu uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.

„Našim zákazníkom od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti preto garantujeme bezpečné dodávky plynu v akejkoľvek situácii,“ zdôraznil Šebesta.

Hlavný dodávateľ plynu pre SPP

Dodávky plynu pre SPP od hlavného dodávateľa, ruského Gazpromu, sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s kontraktom.

„Dva roky máme mimo ruského zdroja zabezpečené diverzifikované portfólio ďalších piatich veľkých medzinárodných energetických dodávateľov ako BP, Exxon Mobil, Shell, RWE alebo ENI,“ konštatoval Šebesta s tým, že po teplej zime máme okrem toho už teraz v podzemných zásobníkoch na Slovensku naplnenú kapacitu na približne 70%.

Možné zastaveniu dodávok plynu pre OMV

Rakúska energetická spoločnosť OMV Gas Marketing & Trading (OGMT) upozornila na možnosť, že ruská firma Gazprom Export jej prestane dodávať plyn. Firma oznámila, že sa dozvedela o rozhodnutí zahraničného súdu, ktoré dosiahla veľká európska energetická spoločnosť, a ktorého uplatnenie v Rakúsku by znamenalo, že by musela za plyn odoberaný od Gazpromu platiť dotyčnej európskej firme.

V prípade uplatnenia tohto rozhodnutia súdu je podľa OGMT pravdepodobné, že Gazprom Export zastaví dodávky plynu určené pre OGMT. K tomuto záveru rakúska energetická spoločnosť dospela po preskúmaní správania sa Gazpromu v iných podobných prípadoch.

„SPP má nateraz k dispozícii len všeobecné, verejne dostupné informácie, ku ktorým sa nebude vyjadrovať,“ uzavrel Šebesta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej Šebesta
Firmy a inštitúcie bpExxon MobilGazpromOMVShellSPP Slovenský plynárenský priemysel