SSE prebrala bývalých zákazníkov skrachovanej Slovakia Energy, teraz môže prísť až o 11 miliónov eur

Peniaze, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE) vďaka inštitútu dodávateľa poslednej inštancie (DPI) pre bývalých zákazníkov skrachovaného dodávateľa Slovakia Energy môže prísť až o 11 miliónov eur. Je to viac ako ročný plánovaný zisk spoločnosti.

„Pre domácnosti a malé podniky, ktoré do SSE boli pridelené v rámci dodávateľa poslednej inštancie elektrinu musíme nakupovať na spotovom trhu, za aktuálne extrémne vysoké ceny, ktoré sú približne trojnásobne drahšie oproti elektrine, ktorú firma zaistila pre svojich doterajších zákazníkov,“ vysvetlila hovorkyňa SSE Michaela Krivá.

Energetici zvažujú podať výpoveď

SSE vyzýva kompetentné štátne inštitúcie, ktoré majú dosah na fungovanie energetického trhu na Slovensku, aby urýchlene riešili legislatívne a finančné problémy inštitútu dodávateľa poslednej inštancie.

V opačnom prípade stredoslovenskí energetici zvažujú podať výpoveď zo služby dodávateľa poslednej inštancie na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

„Zaistenie tejto služby v súčasnej situácii na trhu, bez akýchkoľvek kompenzácií, totiž môže ohroziť budúcnosť spoločnosti,“ dodala Krivá.

Musí sa stanoviť určitá hranica

Zhruba 46 tisíc odberných miest, ktoré prešli v rámci dodávateľa poslednej inštancie do SSE, majú momentálne stanovenú cenu podľa vyhlášky ÚRSO za dodávku elektriny na 222,55 eur za megawatthodinu. Spolu so všetkými službami dosiahne v rámci takzvanej integrovanej ceny výšku 286 eur za megawatthodinu. Pre porovnanie, domácnosti, ktoré v SSE boli aj pred pádom Slovakia Energy, platia v najrozšírenejšej tarife DD2 135 eur za megawatthodinu.

„Hranica podieľať sa na riziku zo záchranných operácií na energetickom trhu tak, aby to nijako nepocítili odberatelia musí byť limitovaná hranicou, kedy by sa do nebezpečia prežitia mohli dostať spoločnosti, ktoré chcú podať pomocnú ruku. Musí byť hranica, kedy by už mal zasiahnuť s finančnou pomocou štát, alebo ÚRSO,“ hovorí generálny riaditeľ SSE Zdeněk Schraml.

Postihované by nemali byť spoločnosti

Inštitút Dodávateľa poslednej inštancie je v mnohých krajinách Európske únie používaný už veľa rokov. Avšak bez toho, aby ekonomicky postihoval spoločnosti.

„Inštitút dodávateľa poslednej inštancie zrejme nerátal s tak extrémne turbulentnou situáciou na veľkoobchodnom trhu s elektrickou energiou. No naša spoločnosť nemôže byť trestaná za to, že sme sa doposiaľ chovali zodpovedne, nakupovali energiu včas a obozretne. Iba kvôli tomu, že sa snažíme pomôcť a zaistiť funkčnosť dodávok energie na trhu aj po kolapse menej zodpovedných hráčov na trhu,“ konštatoval Schraml.

Stredoslovenskí energetici tvrdia, že podľa signálov z trhu sa dá očakávať aj pád ďalších, menších obchodníkov s energiami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zdeněk Schraml
Firmy a inštitúcie Slovakia EnergySSE Stredoslovenská energetikaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví