Stará Ľubovňa bude za elektrinu platiť niekoľkonásobne viac, obmedzí osvetlenie a zavádza aj ďalšie opatrenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Osvetlenie, noc
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Od nového roka sa mestu Stará Ľubovňa niekoľkonásobne zvýšili náklady na elektrickú energiu. Týka sa to všetkých organizácií, obchodných spoločností a škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, ako aj verejného osvetlenia.

Fotovoltické panely

Podľa primátora Ľuboša Tomka malo mesto ešte do konca roka 2022 zazmluvnenú výhodnú cenu s celkovými výdavkami mesta a mestských organizácií vo výške približne 300-tisíc eur za rok. Od januára tam preto zavádzajú úsporné opatrenia v súvislosti s verejným osvetlením, zároveň plánujú vypnúť skôr aj vianočnú výzdobu.

Viac o téme: Energetická kríza

Samospráva sa na zvýšenie výdavkov začala podľa Tomka intenzívne pripravovať už v minulom roku. „Komplexne sme vymenili interiérové svietidlá v budovách mesta za úsporné LED svietidlá. Začali sme pripravovať projekty fotovoltických elektrárni na základných školách a na plavárni, pričom fotovoltické panely na plavárni sú už nainštalované,“ uviedol na sociálnej sieti.

Úspornejšie LED osvetlenie

Prednosta mestského úradu Aleš Solár tiež pripomenul komplexnejšiu výmenu verejného osvetlenia na úspornejšie LED osvetlenie koncom roka 2015. Tá sa podľa jeho slov týkala najmä centrálnej zóny mesta a sídliska Západ. „Práve tieto svetelné body je možné regulovať a komplexne ovládať,“ vysvetlil.

Primátor avizoval, že na februárovom zastupiteľstve samospráva predloží na schvaľovanie projekt rekonštrukcie zvyšných svietidiel v meste za úsporné LED osvetlenie. Radnica sa zároveň chce uchádzať o externé zdroje na výstavbu fotovoltických zariadení pre mestské spoločnosti.

Návrh zo strany mesta počíta v súčasnosti s vypínaním svietidiel s možnosťou regulovania prioritne vo vnútroblokových priestoroch po 22:00. Ide o chodníky v miestach, kde nie sú vstupy do bytových domov. V prípade osvetlených cyklotrás v meste svieti každé druhé svietidlo. „Upravovať vieme aj intenzitu svietivosti, čo chceme rovnako aplikovať tak, aby to ľudia nepocítili ako svetelný diskomfort,“ dodal Solár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Aleš SolárĽuboš Tomko