Štátni plynári ceny plynu nateraz zmrazili, ostatní dodávatelia kopírovali rozhodnutie regulátora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com

Najväčší dodávatelia energií zvýšili pre domácnosti ceny za dodávky plynu tak, ako o tom rozhodol regulačný úrad. Urobili to aj napriek krokom Ministerstva hospodárstva SR (MH), ktoré koncom vlaňajška ako jediný akcionár na základe rozhodnutia vlády SR rozkázalo Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP), aby do skončenia vykurovacej sezóny ceny za plyn nezdvíhal a účtoval minuloročné ceny. „Naša spoločnosť upravila pre svojich zákazníkov cenu za dodávku plynu od 1. januára,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE) Michaela Krivá.

Využili svoje právo

„Naša spoločnosť v minulom roku podala na ÚRSO cenový návrh, ktorý kopíroval situáciu na burze. Rozhodnutie ÚRSO rovnako reflektovalo nárast cien komodít a ten sa vlastne týkal všetkých európskych krajín,“ dodala špecialistka komunikácie spoločnosti innogy Slovensko Katarína Šulíková s tým, že nárast ceny za dodávku zemného plynu sa na koncovej cene pre ich zákazníkov prejavil nárastom o 5 %, respektíve u najväčšej skupiny ich odberateľov vo výške približne jedno euro mesačne.

Aj spoločnosť ZSE Energia využila svoje právo a po významnej zmene ekonomických parametrov požiadala ÚRSO o nové cenové rozhodnutie. „Naša cenotvorba reflektuje ceny komodít. Priemerné medziročné zvýšenie regulovaných našich cenníkov dosiahlo 6,92 %, pričom v najčastejšie používanej tarife na Slovensku D1 sme cenu znížili o 2,34 %,“ doplnila hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

Politické rozhodnutie?

SPP dodával energie do viac ako 1,3 milióna odberných miest. Spoločnosti SSE, ZSE Energia a innogy Slovensko patria do prvej štvorky na slovenskom trhu s dodávkami energií. Rozhodnutie slovenskej vlády poveriť ministerstvo hospodárstva, aby zmrazilo ceny plynu v SPP, stredoslovenskí a západoslovenskí energetici komentovať nechceli. „Rozhodnutie akcionára SPP nebudeme komentovať,“ konštatovala Krivá. „Ministerstvo hospodárstva je 100-percentným vlastníkom obchodníka s komoditami SPP. Neprislúcha nám hodnotiť manažérske rozhodnutia 100-percentného akcionára v konkurenčnom podniku,“ dodala Dobošová.

Spoločnosť innogy Slovensko považuje zmrazenie cien od začiatku za politické rozhodnutie. „Naše cenové návrhy prešli štandardným procesom. Obdržali sme platné cenové rozhodnutie od ÚRSO a máme platné cenníky. Nepotrebujeme takto zasahovať do cien na pár mesiacov pre malú skupinu zákazníkov,“ uzavrela Šulíková.

ÚRSO rozhodol koncom vlaňajška

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncom vlaňajška rozhodol, že priemerné ceny za dodávky plynu pre domácnosti a malé podniky sa zvýšia o 3,95 %. Napríklad v tarife D2, čo je charakter odberu plynu na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14 tisíc kilowatthodín, si mali domácnosti priplatiť v rámci celého Slovenska priemerne 60 centov mesačne. Ceny plynu na Slovensku mali podľa regulačného úradu vzrásť pre situáciu na medzinárodných trhoch. Pri stanovovaní cien za dodávku zemného plynu počítal regulátor s veľkoobchodnou cenou na úrovni 20,53 eura za megawatthodinu, čo predstavuje medziročný nárast o necelých 9 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína ŠulíkováMichaela DobošováMichaela Krivá
Firmy a inštitúcie InnogyMH Ministerstvo hospodárstva SRSPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVláda SRZSE Energia