Štátnym teplárňam sa darí znižovať podiel spotrebovaného uhlia pri výrobe tepla, nahrádzajú ho ekologickejšími variantmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Detail of white smoke polluted sky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štátne teplárne združené v spoločnosti MH Teplárenský holding postupne odchádzajú od výroby tepla z uhlia. Teplárne v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach medziročne spotrebovali o takmer 600 gigawatthodín (GWh) energie z uhlia menej, pričom teplárne v Martine a vo Zvolene už uhlie na výrobu nepoužívajú.

Produkcia oxidu uhličitého klesla v teplárňach medziročne o 71 tisíc ton, čo predstavuje celkovo 686 tisíc ton v minulom roku.

Odstránenie uhlia z výroby

„Tento zdroj paliva nahrádzame napríklad zemným plynom, či drevnou štiepkou. Aj preto nám medziročne vzrástla spotreba plynu o 458 GWh a štiepky o 164,3 GWh. Nárast spotreby štiepky je spôsobený hlavne sprevádzkovaním štiepkového kotla v teplárni v Martine,“ uviedol generálny riaditeľ MH Teplárenského holdingu Marcel Vrátný.

Dlhodobým cieľom MH Teplárenský holding je odchod od používania uhlia do roku 2023. Vlani tak narástla spotreba zemného plynu pri výrobe energií o 28 % a spotreba štiepky o 135 %. Spotreba uhlia naproti tomu klesla o 38 %.

Inštalácia kogeneračných jednotiek

Všetky teplárenské spoločnosti v rámci teplárenského holdingu v roku 2021 predali viac tepla, kumulatívne o 145 GWh oproti roku 2020. Výroba elektrickej energie medziročne narástla celkovo za všetky teplárne o 76,3 GWh na úroveň 742,9 GWh v roku 2021.

Najvyšší nárast dosiahli teplárne v Košiciach a Martine, a to predovšetkým vďaka inštalácii kogeneračných jednotiek. „Ak spočítame nárast tržieb z predaja tepla aj elektriny dostaneme sa na sumu asi 26,6 milióna eur, čo je medziročný nárast,“ upresnil Vrátný.

Efektívne hospodárenie

Vlani sa tiež teplárenskému holdingu podarilo pripojiť do systému centrálneho zásobovania teplom alebo prevziať do prevádzky technológie o sumárnom inštalovanom výkone 40 megawattov.

Medzi najvýznamnejšie patria napríklad bytový dom s administratívnou budovou Klingerka, nová autobusová stanica Nivy v Bratislave, bytové domy Arboria v Trnave, projekt výrobných a skladovacích priestorov North Gate v Martine, obytný súbor Zelené Grunty či bytový dom Bellatrix v Košiciach.

Spoločnosť MH Teplárenský holding bude mať podľa svojho šéfa historicky najlepšie hospodárske výsledky za rok 2021, tzn. že bude svojim zákazníkom v Bratislave, Trnave, Zvolene a v Košiciach vracať peniaze.

Výsledky zatiaľ nie sú finálne auditované, no podľa Vrátneho sa dá očakávať, že dosiahnu výšku asi 4,3 milióna eur. „Hospodárske výsledky však nie sú hlavným cieľom nášho snaženia, sú ale nevyhnutným predpokladom rozvoja a schopnosti dlhodobo garantovať férovú cenu tepla a chladu pre občanov,“ uzavrel Vrátný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Teplárenský holding