Sudcovia nechcú východoslovenských energetikov komentovať, súdna rada ich ešte nekontaktovala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Súd, peniaze
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Krajský súd v Prešove nechce komentovať kroky Východoslovenskej distribučnej (VSD) v kauze súdneho sporu so živnostníkom zo sabinovského okresu. Energetici na základe rozhodnutia krajského prešovského súdu musia zaplatiť živnostníkovi 1,8 milióna eur. Spoločnosť VSD je presvedčená, že sudcovia vážne pochybili. Preto podala podnet na Súdnu radu SR, aby prešetrila ich sudcovskú spôsobilosť a svojvoľnosť ich záverov.

Poskytnú potrebnú súčinnosť

„Pokiaľ ide o medializované vyjadrenie žalovanej sporovej strany k rozhodnutiu súdu v danej veci, toto súdu neprináleží rovnakým spôsobom komentovať. Vedenie Krajského súdu v Prešove, ani predseda odvolacieho senátu k dnešnému dňu neboli konfrontovaní uvedenými orgánmi v súvislosti s avizovanými podnetmi účastníka sporového konania a tak nie sú oboznámení s ich obsahom. Na základe žiadosti príslušných orgánov vedenie krajského súdu je pripravené poskytnúť potrebnú súčinnosť,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Podľa predsedu príslušného odvolacieho senátu, pokiaľ Východoslovenská distribučná s postupom a závermi súdu nesúhlasí, má právo ako každý účastník využiť všetky opravné prostriedky. „V predmetnom sporovom konaní podal žalovaný dovolanie a tak k namietanej vecnej nesprávnosti a pochybeniam súdu v konečnom dôsledku zaujme stanovisko Najvyšší súd SR ako súd dovolací,“ citovala hovorkyňa predsedu odvolacieho senátu. Ten je presvedčený, že východoslovenskí energetici včas neupozornili živnostníka na prerušenie dodávok elektriny, čím mu vznikla škoda. „Pri stanovení samotnej výšky škody, súd tak prvoinštančný ako aj odvolací, vychádzali zo znaleckých posudkov, pričom v tomto výlučne kontradiktórnom spore mali obe sporové strany rovnocenne reálnu možnosť v rámci svojich procesných práv predložiť argumenty a dôkazy,“ konštatoval predseda odvolacieho senátu.

Údajný ušlý zisk

Súdny proces medzi Východoslovenskou distribučnou a živnostníkom trvá osemnásť rokov. Živnostník sa s energetikmi súdil pre údajný ušlý zisk vo výške 3 milióny eur, o ktorý mal prísť pre krátkodobé prerušenie dodávok elektriny. Východoslovenskí energetici sú však presvedčení, že prerušenie dodávky elektriny riadne ohlásili a v ničom nepochybili. Preto plánujú využiť všetky opravné právne prostriedky.

Okrem podnetu na Súdnu radu SR taktiež podali na Úrad špeciálnej prokuratúry a na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) trestné oznámenie. „Predmetom trestného oznámenia sú skutočnosti nasvedčujúce tomu, že v súvislosti s dlhoročným súdnym sporom týkajúcim sa žaloby o náhradu škody voči VSD boli spáchané viaceré trestné činy,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Živnostníkovi mal údajný ušlý zisk vzniknúť tým, že pre krátkodobé prerušenie dodávky elektriny mal lokálny podnikateľ – výrobca drevených obrazových rámov, prísť o nezvyčajne lukratívny obchod v celkovej hodnote 3 milióny eur s údajným zahraničným odberateľom. Táto suma je podľa energetikov pozoruhodná vzhľadom na to, že transakcia sa uskutočnila v roku 2002 a lokálny podnikateľ prevádzkoval výrobu drevených výrobkov s ročným ziskom iba okolo 4-tisíc eur. „Skutkové a právne okolnosti sporu sú pritom mimoriadne nezvyčajné a podozrivé. Pôvodný žalobca naviac počas konania viackrát previedol svoju domnelú pohľadávku na iné subjekty a v spore sa angažovali aj osoby s pochybnou minulosťou z Mečiarovskej éry,“ konštatovala Danihelová.

Nezvyčajne lukratívny biznis

Právnici východoslovenských energetikov hovoria o nezvyčajne lukratívnom biznise plného podozrivých okolností. Kúpna zmluva medzi lokálnym podnikateľom a údajným nemeckým odberateľom v hodnote troch miliónov eur v roku 2002 bola totiž podľa nich uzatvorená iba na veľmi jednoduchej dvojstranovej zmluve v slovenskom jazyku, pričom nemecký zmluvný partner slovenský jazyk neovládal. Navyše, údajný nemecký podnikateľ podľa oficiálnych záznamov v Nemecku nikdy nepodnikal. „Konajúcim sudcom sa tieto skutočnosti nezdali dôležité a v konaní ani len nepredvolali zahraničného podnikateľa na výsluch ale automaticky prijali závery súkromných znaleckých posudkov, ktoré vychádzali z ručne prepísaných účtovných dokladov predložených od lokálneho podnikateľa,“ citoval portál vEnergetike.sk právnikov VSD.

Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré je majoritným 51-percentným akcionárom materskej spoločnosti VSD, firmy VSE Holding, je o celom spore informované. „Na základe informácií od zástupcov spoločnosti VSD, tento spor má špekulatívne pozadie a zaoberá sa ním aj Národná kriminálna agentúra. Z tohto dôvodu sa nebudeme k prípadu bližšie vyjadrovať,“ reagovalo pre agentúru SITA tlačové oddelenie ministerstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrea DanihelováIvana Petrufová
Firmy a inštitúcie Krajský súd v PrešoveVSD Východoslovenská distribučná