Sulík: Slovakia Energy sa na zákazníkov vykašľala a ukázala hnusnú tvár podnikania

Richard Sulík
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Krach jedného z najväčších alternatívnych dodávateľov energií Slovakia Energy bol spôsobený kombináciou manažérskeho zlyhania s nekorektným prístupom k slovenským zákazníkom. Myslí si to minister hospodárstva Richard Sulík.

„Nenakúpili dostatok veľa elektriny a plynu. Pokiaľ tu zarábali tak tu boli, a keď videli, že už nebudú zarábať, tak sa na zákazníkov vykašľali. Toto je hnusná tvár podnikania,“ povedal po rokovaní vlády Sulík.

Dodávatelia poslednej inštancie

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek zopakoval, že o vyše 300-tisíc zákazníkov spoločnosti Slovakia Energy sa postarajú dodávatelia poslednej inštancie.

Plyn tak bude dodávať zákazníkom Slovakia Energy Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a elektrinu Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika alebo Východoslovenská energetika. Podľa toho, do ktorého distribučného územia patrí odberné miesto.

Automatický prechod

Dodávateľ poslednej inštancie je povinný dodávať komoditu v dohodnutom rozsahu do doby, než si zákazník nezvolí nového dodávateľa. Najviac však počas nasledujúcich troch mesiacov od straty spôsobilosti spoločnosti Slovakia Energy dodávať elektrinu alebo zemný plyn.

V prípade, ak do troch mesiacov od zániku dodávkovej zmluvy so spoločnosťou Slovakia Energy neuzatvorí zákazník dodávkovú zmluvu s novým dodávateľom, automaticky sa stáva zákazníkom dodávateľa poslednej inštancie.

Dôvody odchodu z trhu

Slovakia Energy na konci septembra oznámila Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), že s dodávkou elektriny a plynu na Slovensku končí.

„Tlak na prechod k bez emisným zdrojom energií, špekulácie s emisnými povolenkami, dlhá zima i očakávaný nárast spotreby kvôli rozvoju elektromobility ženú ceny energií na veľkoobchodných trhoch strmo nahor. Navyše vzhľadom k regulovanému trhu nie je z našej strany možné na túto situáciu adekvátne reagovať cenotvorbou a hoci nás to veľmi mrzí, sme preto nútení podnikanie na Slovensku v energetike ukončiť,“ zdôvodnila svoje kroky spoločnosť Slovakia Energy.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Karol GalekRichard Sulík
    Firmy a inštitúcie Slovakia EnergySPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVláda SRVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika