Tretí blok v Mochovciach zvýšil výkon na 55 percent, lacnejšia elektrina pre domácnosti bude do roku 2027 (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karel Hirman, Branislav Strýček, Mochovce
Zľava: Dočasne poverený minister hospodárstva SR Karel Hirman, predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková, generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček a podpredseda predstavenstva SE Radoslav Zigo počas tlačového brífingu v priestoroch Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). 30. marec 2023. Foto: SITA/Martin Havran
  • aktualizované 30. marca 16:25

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce zvýšil od nedele výkon na 55 %. Od 31. januára už dodal do siete viac ako 150 gigawatthodín elektrickej energie.

Informoval o tom minister hospodárstva Karel Hirman vo štvrtok na tlačovej konferencii v Atómovej elektrárni Mochovce. „Už sme na úrovni, ktorá veľmi dobre preveruje celý systém a výrobný cyklus elektrickej energie, aby mohol už čoskoro dostať povolenie na prevádzku,“ povedal Hirman.

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček predpokladá, že plný výkon dosiahne tretí blok pred letom, zhruba v priebehu mája – júna. Minister Hirman zároveň informoval, že sa vláda s akcionármi Slovenských elektrární dohodla na predĺžení memoranda o dodávke elektriny pre štátom definované skupiny odberateľov.

Nízke ceny do roku 2027

Slovenské elektrárne budú podľa jeho slov dodávať elektrickú energiu do siete za bezkonkurenčne nízke ceny do roku 2027. Za to majú od vlády garantované, že vláda nebude zavádzať nové dane, poplatky a regulácie, ktoré by sa dotkli Slovenských elektrární.

Podľa šéfa rezortu hospodárstva to zabezpečí stabilné prostredie pre dostavbu štvrtého bloku Mochoviec a pomôže dostať spoločnosť SE z extrémneho zadĺženia do zdravej kondície. Implementačná zmluva o dodávke elektriny pre domácnosti je už vo finálnom štádiu, v najbližších dňoch ju zašlú do Bruselu na notifikáciu.

„Dohoda zabezpečuje domácnostiam elektrickú energiu na dlhé obdobie za predvídateľných a mimoriadne výhodných podmienok. Vláda sa zároveň zaviazala, že v rokoch 2023 až 2027 nebude vyvíjať iniciatívu a ani nepodporí voči Slovenským elektrárňam žiadnu iniciatívu smerujúcu k zavedeniu, zvýšeniu alebo sprísneniu akejkoľvek novej dane, odvodu, poplatku, špecifickej platby alebo regulácie, čím sa zabezpečí stabilné regulatórne prostredie pre Slovenské elektrárne,“ dodal Strýček.

Požiadavka Európskej komisie

„Pre domácnosti je cenová krivka jemne stúpajúca, pretože musí odrážať trhové fundamenty, ktoré sú potom akceptovateľné aj Bruselom, ale je výrazne výhodnejšia ako by bola, keby sa podpísal klasický komerčný kontrakt,“ podčiarkol Hirman.

Ako ďalej dodal, na zmluve týkajúcej sa ostatných kategórií odberateľov začínajú teraz pracovať a bude musieť rovnako prejsť notifikačným procesom v Bruseli. „Táto zmluva bude oveľa zložitejšia a citlivejšia, pretože tam bude otázka štátnej pomoci,“ podotkol Hirman.

Pre tento rok a pre rok 2024 predstavuje dodávka elektriny pre domácnosti šesť terawatthodín a aj cenový strop bude rovnaký. Od roku 2025 sa objem pre domácnosti mierne zníži na 5,5 terawatthodín s cieľom motivovať k úsporám, čo je požiadavkou Európskej komisie.

Podľa Hirmana sa čakalo na to, ako začne nabiehať tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce. „Keďže už teraz máme 55-percentnú hodnotu, tak máme istotu, že síce nedôjde v plnej miere k dodaniu dohodnutého objemu elektriny pre tento rok, ale je tam dohoda, akým spôsobom SE vykompenzujú nedodávku pre svojho obchodného agenta, ktorým je Slovenský plynárenský priemysel,“ doplnil minister.

Tretí jadrový blok bol prvýkrát prifázovaný k sieti 31. januára tohto roku. Pri spustení bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stane energeticky sebestačné.

Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov. Približne 70 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku pochádza zo Slovenských elektrární.

Najmä vďaka jadrovým elektrárňam najväčší slovenský výrobca dodáva až 95 % elektriny bez emisií oxidu uhličitého. Okrem jadrových prevádzkuje spoločnosť aj 31 vodných, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne. Ich celkový výkon je 4 143,8 megawattu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav StrýčekKarel Hirman
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne