Tretí mochovský blok už dodáva elektrinu do siete, ide o zásadný míľnik pre Slovenské elektrárne

Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce už dodáva elektrinu do siete. Po ukončení predpísaných testov Slovenské elektrárne priviedli paru na turbíny a na výkone na úrovni 20 % prvýkrát prifázovali tretí blok k sieti.

„V utorok 31. januára o 22:57 sme prifázovali k sieti prvý z dvoch turbogenerátorov tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Tento dôležitý míľnik elektráreň dosiahla necelé tri týždne po tom, ako 13. januára vydal Úrad jadrového dozoru SR súhlas na začatie energetického spúšťania,“ uviedli pre agentúru SITA Slovenské elektrárne.

„Dnešný deň predstavuje zásadný míľnik pre Slovenské elektrárne, komunitu jadrových energetikov i celú krajinu. Od dnes už tretí blok premieňa tepelnú energiu, uvoľnenú v reaktore, na elektrinu. To nám pomôže napĺňať dohodu s vládou, v ktorej sa Slovenské elektrárne zaviazali dodávať lacnú elektrinu pre domácnosti za cenu 61,2 eura za megawatthodinu, čo predstavuje bezprecedentne nízku cenu elektriny pre domácnosti v rámci EÚ. Nový blok významne prispeje nielen k energetickej stabilite, ale aj k záväzku znižovať emisie skleníkových plynov na ceste k uhlíkovej neutralite,“ uviedol pri tejto príležitosti predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Prefuky potrubí a preplachy kondenzátorov

Po prechode do energetického spúšťania prebiehali testy postupne na výkonových hladinách 5 %, 15 % a 20 % nominálneho výkonu reaktora, pri ktorých sa robili merania a skúšky jadrovej, ako aj nejadrovej časti elektrárne.

Nahrial sa sekundárny okruh a robili sa prefuky parných potrubí, studené a teplé preplachy kondenzátorov a nízkotlakových ohrievákov turbín a potrubí napájacej vody a skúšky poistných ventilov parogenerátorov, ktoré boli počuť aj v širšom okolí elektrárne.

Slovenské elektrárne takisto odskúšali funkčnosť všetkých elektrických ochrán samotného generátora, blokového transformátora a nakoniec aj 400-kilovoltovej linky, ktorou sú Mochovce cez nadradenú rozvodňu Veľký Ďur pripojené k elektrizačnej sústave. Touto trasou bude prúdiť elektrina k slovenským spotrebiteľom.

Úplná funkčnosť tretieho bloku

Slovenské elektrárne však ešte majú pred sebou veľkú časť druhej etapy tzv. energetického spúšťania. Zostáva otestovať blok na rôznych výkonových úrovniach od 35 % do 100 %.

„Nasledujúce týždne bude nový blok dodávať elektrinu do siete ešte s krátkodobými plánovanými odstaveniami, podľa harmonogramu uvádzania nového bloku do prevádzky,“ vysvetlil riaditeľ Atómových elektrární Mochovce Martin Mráz.

Úplnú funkčnosť tretieho bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí podľa neho úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na plnom, 471-megawattovom výkone.

Približne 70 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku pochádza zo Slovenských elektrární. Najmä vďaka jadrovým elektrárňam najväčší slovenský výrobca dodáva až 95 % elektriny bez emisií oxidu uhličitého. Okrem jadrových prevádzkuje spoločnosť aj 31 vodných, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne. Ich celkový výkon je 4 143,8 megawattu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Strýček
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne