TÝŽDENNÍK: (NE)energetickí prezidenti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezident
Grasalkovičov palác alebo tiež Prezidentský palác na Hodžovom námestí v Bratislave. Foto: SITA.

Premotivovaný prezident, ktorý je presvedčený, že všetko vie, môže v spoločnosti otvárať aj témy týkajúce sa energetiky.

Čo si budeme klamať. Naša hlava štátu nemá veľké právomoci. Obzvlášť v takej oblasti ako je energetika. Premotivovaný prezident, ktorý je presvedčený, že všetko vie, však môže v spoločnosti otvárať aj témy týkajúce sa energetiky. Minulý týždeň sme sa preto najvážnejších kandidátov na post prezidenta SR opýtali, aký je ich názor na niektoré energetické témy.

S jadrom vpred

Slovensko s určitosťou zostane jadrovou krajinou aj po zvolení nového prezidenta. Rozvoj jadrovej energetiky totiž okrem obyvateľov a vlády podporili aj všetci oslovení kandidáti. Strihať pásku na pomaly dostavaných nových jadrových mochoveckých blokoch tak môže prísť z čelných predstaviteľov štátu hocikto. Či už premiér alebo aj nový prezident, určite by sa s nožnicami v ruke blysol aj predseda parlamentu. Medzi prezidentskými kandidátmi bola rozporuplná iba jedna vec. Jeden by najradšej bol závislý od jadrového paliva a jadrovej technológie zo západu, ďalší sú presvedčení, že to ruské je najlepšie. Taká slovenská klasika.

Ruský plynovod

Pri téme plánovaného rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2 sa kandidáti na prezidenta nezhodli. Prezidentskí kandidáti, čo Rusov milujú nevidia v plynovode problém. Ostatní zase považujú plynovod za zradu zo strany štátu Európskej únie voči Slovensku a Ukrajine. Zaujímavé je, že proti plynovodu je kategoricky aj kandidát na slovenského prezidenta, ktorý mal akú takú šancu z pozície eurokomisára pre vznik Energetickej únie rusko-nemecký plynovodný projekt brzdiť, ak nie aj zastaviť. A brzdil? Možno. Ale určite nezastavil.

Zelená je fajn, ale…

Ani jeden z prezidentských kandidátov neodmieta rozvoj obnoviteľných zdrojov energií na Slovensku. Väčšina z nich je za vodné elektrárne. Len čo na to “aktivisti vodní“. Tí by sa radšej sústredili na biomasu, ale tu narazia na “aktivistov lesných“, ktorí odporučia veterné elektrárne. A pri nich natrafíme na “aktivistov vtáčích“, ktorí sú presvedčení o výnimočnosti veľkých slnečných elektrární na našich poliach. A tu už prídu na rad traktoristi, ktorí si budú brániť pôdu. Asi najrozumnejšie budú malé obnoviteľné zdroje na našich domoch. Na tie si však prezidentskí kandidáti nespomenuli.

Zahraničné priority

Na záver sa prezidentskí kandidáti zhodli na tom, že smerom do zahraničia sa treba sústrediť na našu energetickú bezpečnosť a na klimatické zmeny. Poniektorí vidia energetickú bezpečnosť na východe, iní zase na západe. Podľa toho, na ktorú svetovú stranu im srdce bije. Hlavne, že im za Slovensko bije, ako to radi o sebe tvrdia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať