TÝŽDENNÍK: Pekelná (ne)dohoda s odborníkmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Legislatíva
Ilustračné foto pixabay.com

Novelu zákona o podpore OZE evidentne čaká ešte tŕnistá a búrlivá cesta.

Uplynulé týždne patrili najmä vyhodnocovaniu pripomienkového konania novely a vyhlášok, ktoré menia energetiku na Slovensku. Čakalo sa najmä na pripomienky k veľkým zmenám novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov (OZE). Novela, ktoré má priviať nielen nové vetry do slovenskej energetiky, ale aj dlho očakávané znižovanie cien elektriny trebárs len pre podniky. Takáto veľká novela mala vzniknúť už počas bývalej vlády. Odvahu na ňu však našiel až súčasný minister hospodárstva.

Aj tomu to dosť trvalo, kým sa k novele zákona o podpore OZE dostal. Vyše dva roky. Kým v prvom roku (2016) svojho šéfovania na ministerskej stoličke sa vyhovoril na naše predsedníctvom v EÚ, druhý rok mal byť venovaný veľkej diskusii o novele s energetickými odborníkmi. Čakalo sa teda, že verejnosť dostane na stôl v podstate “čistú“ novelu zákona o podpore OZE, s ktorou energetici budú nanajvýš spokojní, a ktorú budú kritizovať už len viac menej známi “energetickí odborníci“ v parlamente. Čo však čert nechcel, k novele prišlo zhruba šesť stoviek pripomienok, z toho drvivá väčšina zásadných. Pripomienky vzniesli všetky možné aj nemožné energetické podniky, či rôzne asociácie a združenia, a dokonca aj verejnosť. Po zjavne pekelnej dohode na novele s odborníkmi, tak čaká novelu ešte tŕnistá a búrlivá cesta.

Stovky pripomienok dostal aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý pripravil nové vyhlášky týkajúce sa cenovej regulácie vo všetkých energetických oblastiach. Tu však asi nikto veľkú diskusiu medzi regulačným úradom a energetickými firmami, ktorá by viedla ku kompromisom, neočakával. Veď regulátor sa nebude dohadovať s niekým, koho bude chcieť o niekoľko mesiacov pri stanovovaní maximálnych cien energií priškrtiť, ak nie rovno zaškrtiť.

Kontrola kontrolovanej kontroly

Začiatkom minulého týždňa oznámil premiér termín svojej kontroly v Mochovciach. Chce sa na vlastné oči presvedčiť, ako dostavba dvoch mochoveckých jadrových blokov pokračuje. Má totiž tušenie, že dostavba znova mešká. Zopakoval, že rokovania so zodpovednými za dostavbu budú veľmi tvrdé. Možno by mohol skontrolovať aj zástupcov štátu v predstavenstve a dozornej rade Slovenských elektrární. V prvom rade sú tam oni od toho, aby pri tak závažných témach zasiahli. Aby informovali nielen vládnych predstaviteľov, ale aj verejnosť. Veď tam zastupujú nás všetkých. Mali by silno na verejnosti bliakať o nekalostiach a problémoch pri dostavbe Mochoviec už len preto, že niekoľko bývalých aj súčasných vládnych predstaviteľov neraz zopakovalo, že Slovensko ako 34-percentný akcionár v Slovenských elektrárňach nemá žiadnu možnosť hovoriť do dostavby a tak nie je za ňu zodpovedné. Akcionár, ktorý ako jediný zo všetkých akcionárov má s jadrom skúsenosti.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia