ÚRSO spustil pripomienkovanie Regulačného sandboxu, očakáva dostatok podnetov

technológie, počítač, startup
Foto: ilustračné, Getty Images

Regulačný sandbox, ktorý má slúžiť firmám na testovanie služieb a nových technológií v energetike, môže verejnosť už pripomienkovať. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj inovatívnych firiem.

Regulačný sandbox možno pripomienkovať do 12. mája. „Chceme, aby všetci prispeli svojimi podnetmi a pripomienkami k detailnému nastaveniu fungovania regulačného sandboxu už od samého začiatku,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Priestor pre testovanie nových technológií

Regulačný sandbox je virtuálny priestor, v ktorom môžu regulované subjekty v spolupráci s inovatívnymi partnermi testovať v rámci pilotných projektov nové technológie, trhové mechanizmy a koncepty služieb pre spotrebiteľov. Regulačný sandbox má podporiť inovácie a to vo všetkých odvetviach regulovaných ÚRSO, čiže v elektroenergetike, teplárenstve, plynárenstve ako aj vodohospodárstve.

„Hlavným zámerom Regulačného sandboxu je podporiť inovácie, ktoré sú technologicky blízko trhového nasadenia a vedú k znižovaniu cien a optimalizácii nákladov energií a vody, podpore dekarbonizácie a obnoviteľných zdrojov, ochrane zraniteľných a nízkopríjmových odberateľov, ako aj podpore flexibility a otvorenosti trhu s energiami a spotrebiteľov,“ konštatoval Igaz.

Projekty znižujúce ceny a náklady

Projekty, ktoré sa kvalifikujú do Regulačného sandboxu, sa musia podľa neho v konečnom dôsledku prejaviť na znížení ceny alebo nákladov, zvýšení kvality alebo poskytnutí nového produktu či služby pre koncového zákazníka.

„Podmienkou pre akýkoľvek projekt zapojený v Regulačnom sandboxe je tiež zdieľanie výsledkov testovania so všetkými subjektami na trhu i širokou verejnosťou,“ uzavrel Igaz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví