ÚRSO ukončil zmluvu s právnickou firmou Zigu, ktorý bol so Sulíkom na EXPO v Dubaji

Richard Sulík
Minister hospodárstva Richard Sulík počas tlačovej besedy k aktuálnym otázkam týkajúcich sa cesty do Dubaja. Bratislava, 5. november 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ukončil spoluprácu s právnickou firmou ius aegis, s.r.o. Tá je spájaná s členom predstavenstva Slovenských elektrární Radoslavom Zigom, ktorého do funkcie slovenského dominantného výrobcu elektriny menoval minister hospodárstva Richard Sulík. Zigo sa taktiež zúčastnil delegácie na výstave EXPO 2020 v Dubaji organizovanej ministerstvom hospodárstva.

Sporové konanie na súde

V ostatných dňoch boli vo verejnom priestore komunikované podozrenia o konflikte záujmov firmy ius aegis a jej konateľa, ktorá je právnym zástupcom úradu v prebiehajúcom sporovom konaní na súde.

„Zároveň boli zverejnené viaceré nekorektné informácie o samotnom sporovom konaní, ktoré môžu vytvárať dojem o ‚vopred prehratom spore‘ pre Slovenskú republiku, či o ‚konflikte záujmov‘,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

„Pred zazmluvnením právnych služieb so spoločnosťou ius aegis úrad samozrejme dôsledne preveroval aj potenciálne konflikty záujmov danej spoločnosti a jej spoločníka vo väzbe na predmet požadovaných právnych služieb. Na základe poskytnutých informácií neboli identifikované okolnosti, ktoré by v zmysle platnej legislatívy SR vytvárali konflikt záujmov spoločnosti ius aegis alebo jej konateľa v sporovej agende. Všetky relevantné právne úkony firmy Fens v predmetnej veci sporu s úradom a štátom boli vykonané až v čase, keď pán Zigo už nebol spoločníkom a konateľom tejto firmy. Pán Zigo teda zároveň nemohol vystupovať v sporovej kauze ani ako advokát strany, ktorá je spore s úradom, a teda ani nevykonával žiadne právne úkony voči úradu v danom spore. Preto nemožno hovoriť v tomto prípade o ‚konflikte záujmov‘,“ povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Výber nového právneho zástupcu

Záujmom regulačného úradu je podľa svojho šéfa využiť všetky možné prostriedky právnej obrany, aktívne vystupovať v tejto sporovej veci pred súdom, aby takéto vonkajšie tlaky neovplyvnili negatívne výsledok sporu pre štát a neodpútala sa pozornosť od kľúčových aspektov a dimenzií predmetu sporu. „Úrad začne výber nového právneho zástupcu úradu v danom spore v najbližšom období,“ konštatoval Igaz.

K téme sa pred stredajším rokovaním vlády vyjadril aj minister Sulík. Podľa jeho slov hovoril s predsedom ÚRSO a ten ho mal uistiť, že ide o „normálnu, štandardnú, čistú vec“. Zároveň sa s ním dohodol, že osloví Transparency International, aby sa na uvedený prípad pozrela a poskytla svoj právny názor. „Všeobecne, ak došlo ku konfliktu záujmu alebo inému porušeniu zákona, tak budem konať,“ skonštatoval minister.

ÚRSO uzavrel koncom októbra so spoločnosťou ius aegis vo veci zastupovania v súdnom konaní so žalobcom FENS, spol. s r.o. (predtým KORLEA INVEST, a.s.). Odmena za poskytovanie právnych služieb bola dohodnutá ako tarifná odmena. Za každý právny úkon mala spoločnosť ius aegis zinkasovať od troch do 14 tisíc eur.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andrej JurisRadoslav IgazRadoslav ZigoRichard Sulík
    Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví