USA a ďalšie krajiny uvoľnia strategické rezervy ropy, cieľom je zníženie nákladov na energie

Ropa
K podobným opatreniam ako USA pristúpia aj ďalšie krajiny, vrátane Číny, Indie, Japonska, Kórejskej republiky a Spojeného kráľovstva. Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Biely dom v utorok oznámil, že prikázal uvoľnenie 50 miliónov barelov ropy zo strategických rezerv krajiny s cieľom znížiť náklady na energie. Tento krok USA koordinujú s ďalšími štátmi. Cena benzínu na trhu USA je podľa údajov Americkej automobilovej asociácie v priemere na úrovni 3,40 dolára za galón. V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom je viac ako dvojnásobne vyššia.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že ponuka ropy nedrží krok s dopytom v čase, keď sa globálna ekonomika vynára z pandémie spôsobenej koronavírusom. Uvoľnenie časti rezerv je podľa Bieleho domu správnym nástrojom na zmiernenie problému nedostatočných dodávok.

Krok americkej vlády prichádza po týždňoch diplomatických vyjednávaní a uvoľnenie časti rezerv sa uskutoční súbežne s podobnými opatreniami iných štátov, vrátane Číny, Indie, Japonska, Kórejskej republiky a Spojeného kráľovstva.

Americké ministerstvo energetiky ropu na trh dodá dvomi spôsobmi. V priebehu najbližších mesiacov uvoľní 32 miliónov barelov a do rezerv ich v nasledujúcich rokoch vráti, uviedol Biely dom. Ďalších 18 miliónov barelov bude súčasťou predaja ropy, ktorý Kongres už skôr schválil.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Joe Biden