Ústavný súd zrušil v kauze G-komponentu rozhodnutie žilinského krajského súdu, Sulík rozhodnutie víta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektrina, elektrický prúd
Foto: ilustračné, Thinkstock

Osemročná kauza platby za prístup do distribučnej siete, tzv. G-komponent, nabrala nové rozmery. Senát Ústavného súdu SR totiž aktuálne zrušil rozsudok žilinského krajského súdu, ktorý prikázal distribučnej spoločnosti G-komponent výrobcovi elektriny vrátiť. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Ústavného súdu SR Martina Ferencová.

Pred zhruba šiestimi rokmi pritom ústavný súd vyhlásil niektoré ustanovenia zákona o G-komponente za protiústavné, a že výrobcovia elektriny bez zmluvy o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny nemusia túto platbu platiť.

Sulík privítal rozhodnutie súdu

Aktuálne rozhodnutie ústavného súdu privítal minister hospodárstva Richard Sulík. „Tak asi zmenil názor ten ústavný súd. Ale to je dobre, že je to v poriadku, aspoň nemáme rozpor,“ povedal na piatkovej tlačovej besede Sulík.

Naopak, z najnovšieho rozhodnutia ústavného súdu sú “rozčarovaní“ výrobcovia zelenej elektriny združení v Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Výrobcovia elektriny hovoria o nestabilite podnikateľského prostredia a konci právnej istoty.

„Od počiatku sme poukazovali na spornosť zavedenia G-komponentu, ako aj na zlú právnu úpravu, ktorú nakoniec musel štát pod tlakom rôznych okolností v roku 2019 zásadne zmeniť. To, že zavedenie G-komponentu bolo protiústavné, potvrdilo aj plénum ústavného súdu v roku 2016. Je preto veľmi smutné, keď po skoro piatich rokoch jeden zo senátov ústavného súdu hovorí niečo iné. Je to mimoriadne nebezpečný precedens a zlý deň pre slovenskú energetiku,“ reagoval na rozhodnutie ústavného súdu riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Kauza sa rozhodnutím súdu nekončí

Pavol Poláček, z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorá sa kauze G-komponent dlhoročne venuje, je z rozhodnutia ústavného súdu znepokojený a vôbec sa s ním nestotožňuje.

„Ústavný súd si osvojil argument distribučnej spoločnosti, že zmluva o prístupe sa má nachádzať v zmluve o pripojení a oň oprel svoje rozhodnutie. Tento záver je v rozpore s viacerými zákonnými ustanoveniami energetických predpisov, argumentáciou pléna ústavného súdu z roku 2016 ako aj so skutkovými zisteniami okresného a krajského súdu, ktoré vec prejednávali. V tomto prípade žiadna zmluva o prístupe neexistuje,“ podotkol Poláček.

Kauza G-komponent rozhodnutím ústavného súdu sa nekončí. Vec sa vracia späť na krajský súd, ktorý spor znovu prejedná. Na Ústavnom súde SR sa ešte nachádza niekoľko ďalších sťažností výrobcov elektriny, ktoré bude ústavný súd ešte posudzovať. “Pokiaľ sa o nich rozhodne v podobnom duchu, kauza G-komponent má potenciál stať sa symbolom beznádeje boja proti svojvôli štátnej moci v energetike,“ myslí si Karaba.

Výrobcovia elektriny môžu v pozitívnejšom duchu vnímať aspoň nedávnu novelu cenovej vyhlášky v elektroenergetike. Tá aktuálne znížila celkovú výšku G-komponentu takmer o 50 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján KarabaMartina FerencováPavol PoláčekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemysluÚstavný súd SR