Veolia Energia Slovensko ohlásila zvyšovanie cien tepla, odberatelia však môžu stále očakávať preplatky

Peniaze, energie, ceny energií, kúrenie, elektrina, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Jeden z najväčších dodávateľov tepla, spoločnosť Veolia Energia Slovensko, plánuje zvýšiť ceny za dodávky tepla pre svojich zákazníkov. Tí by mali platiť za teplo zhruba toľko ako v roku 2020.

„Markantným zvýšením cien palív, elektrickej energie, emisných povoleniek či ostatných tovarov a služieb za posledné mesiace a týždne, vzrastie v roku 2022 aj celková cena tepla. Predbežne odhadujeme, že priemerné predajné ceny za kilowatthodinu vyrobenej respektíve dodanej tepelnej energie budú na úrovni roku 2020,“ povedal pre agentúru SITA senior manažér pre centrálne zásobovanie teplom (CZT) Veolia Energia Slovensko Peter Kurilla.

Dodávateľ tepla zatiaľ nevedel, o koľko presne by sa mali ceny za dodávky tepla zvýšiť. Aktuálne firma pracuje na finálnej konsolidácii predpokladov vývoja cien vstupov pre rok 2022.

„V súlade s cenovou reguláciou v tepelnej energetike exaktne vypočítame a v najbližšom období zverejníme ceny tepla pre rok 2022 vo všetkých cenových lokalitách, kde naša skupina pôsobí,“ dodal Kurilla.

Cena závisí od druhu paliva

Priemerná regulovaná cena tepla sa líši v jednotlivých mestách, v ktorých vyrába a dodáva spoločnosť teplo a teplú vodu.

„Závisí predovšetkým od druhu paliva, z ktorého sa teplo v zariadeniach CZT vyrába, od úrovne modernizácie sústavy a jej charakteru, dosahovaného stupňa energetickej efektívnosti výroby a distribúcie, správania odberateľov systému CZT – pripojenie/odpojenie, ako aj od regulačných vzorcov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ doplnil Kurilla.

Spoločnosť Veolia Energia Slovenska sľubuje svojim zákazníkom bezproblémové a spoľahlivé dodávky tepla v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne.

Odberatelia môžu očakávať preplatky

„Sme ekonomicky stabilná a rozvojovo silná spoločnosť a preto ako slovenský líder v sektore výroby a dodávok tepla môže svojim odberateľom a obchodným partnerom garantovať stabilné, cenovo dostupné a bezpečné dodávky energií,“ reagoval Kurilla.

Za tento kalendárny rok by mali zákazníci Veolia Energia Slovensko pri vyúčtovaniach za teplo očakávať preplatky.

„Môžeme konštatovať, že aktuálny rok je z cenového pohľadu spotrebiteľa resp. odberateľa tepla, priaznivý. Predpokladáme, že klienti skupiny Veolia Energia Slovensko zaplatia za teplo odobrané v roku 2021 v priemere o 8,3 percenta menej ako v roku 2020, a to i napriek všeobecne nepriaznivej ekonomickej situácii a do značnej miery aj neistote, ktorá aktuálne vládne na trhoch s palivami či emisnými povolenkami,“ konštatoval Kurilla.

Veolia Energia pôsobí na Slovensku od roku 1993. Hlavným predmetom jej činnosti je správa tepelnotechnických zariadení, poskytovanie služieb priemyselným klientom a navrhovanie efektívnych energetických riešení. V súčasnosti Veolia Energia na Slovensku zamestnáva viac ako 740 zamestnancov a dodáva teplo pre obyvateľov 27 miest a obcí. Svoje zastúpenie prostredníctvom dcérskych spoločností má v Bratislave, Senci, Vrábľoch, Brezne, Lučenci, Žiari nad Hronom, Kráľovskom Chlmci a v Košiciach. Veolia Energia na Slovensku je dcérskou spoločnosťou medzinárodnej spoločnosti Veolia a je jej energetickou divíziou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kurilla
Firmy a inštitúcie Veolia Energia