Vo verejnom prístave Bratislava plánujú postaviť LNG terminál, investícia vyjde na vyše 40 miliónov eur

LNG
Nádoby na kvapalný plyn. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Vo verejnom prístave Bratislava by mohol vzniknúť terminál LNG. Projekt aktuálne posudzujú z hľadiska jeho dopadov na životné prostredie. Predpokladané náklady sa odhadujú na 40 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

Pokrytie zvyšujúceho sa dopytu

Terminál LNG by mal slúžiť na pokrytie zvyšujúceho sa dopytu po skvapalnenom zemnom plyne. Zároveň by mal podľa zverejnených údajov predstavovať významný prvok pre bezpečnosť dodávok tohto paliva, keďže sa jeho súčasné zdroje nachádzajú vo veľkej vzdialenosti od Bratislavy.

„Projekt ovplyvní celý regionálny trh vytvorením dôvery medzi dodávateľmi paliva LNG a používateľmi z radov dopravcov. Hlavným cieľom projektu je znižovanie emisií skleníkových plynov a znečisťujúcich látok v riečnej doprave na Dunaji prostredníctvom sprístupnenia alternatívneho paliva LNG riečnym plavidlám v prístave Bratislava,“ píše sa v zámere. S výstavbou by sa mohlo začať v roku 2022, ukončenie je plánované na rok 2026.

Nové pracovné miesta

LNG terminál sa bude skladať z troch hlavných častí, a to zariadenie na výrobu LNG a na tankovanie cestných cisterien LNG, ďalej zariadenie na skladovanie LNG a plávajúce zariadenie na prekládku LNG a bunkering lodí.

Každá časť bude tvoriť samostatný objekt, prepojený s ostatnými časťami potrubnými a káblovými systémami. Celkovo by sa o chod zariadenia staralo v trojzmennej prevádzke 20 operátorov a traja administratívno-technickí pracovníci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom