Vodná elektráreň Gabčíkovo sa tak skoro nezmodernizuje, nový tender zatiaľ nie je vyhlásený

Vodná elektráreň Gabčíkovo
Vodná elektráreň Gabčíkovo. Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák

Vodná elektráreň Gabčíkovo sa generálky nedočká zrejme ani na budúci rok. V budúcom roku pritom gabčíkovská elektráreň oslávi už tridsiate narodeniny.

Vodohospodárskej výstavbe sa totiž stále nepodarilo vyhlásiť nový medzinárodný tender na inováciu a modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Kedy by mohol byť tender vyhlásený, nevedel štátny podnik konkretizovať.

„Plánujeme nové verejné obstarávanie vyhlásiť v čo najkratšom možnom termíne,“ povedal pre portál vEnergetike.sk štátny vodohospodársky podnik.

Začiatok termínu nie je známy

Pred vyhlásením nového verejného obstarávania na inováciu a modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo plánuje Vodohospodárska výstavba realizovať aj kroky, ktoré v minulosti absentovali.

„Ide o trhové konzultácie, štúdiu realizovateľnosti spojenú s cost-benefit analýzou a podobne,“ konštatoval podnik.

Kedy by mohla gabčíkovská elektráreň prejsť modernizáciou, nateraz nie je jasné. „Termín začiatku prác na inovácii a modernizácii Vodnej elektrárne Gabčíkovo bude závisieť od výsledku medzinárodnej súťaže,“ uzavrela Vodohospodárska výstavba.

Dobrovoľne nasilu

Začiatkom budúceho roka to bude už sedem rokov, čo vláda Roberta Fica „dobrovoľne nasilu“ vzala Slovenským elektrárňam Vodnú elektráreň Gabčíkovo a dala ju do prevádzky štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba.

Vtedajší vládni predstavitelia to opakovane zdôvodňovali tým, že je nutná jej generálna oprava, ktorú ale Slovenské elektrárne na čele s talianskym akcionárom Enel vraj nechceli vykonať.

V súčasnosti už bývalý premiér Robert Fico a jeho ministri tvrdili, že len štát vie vykonať tak rýchlo akútnu generálku najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku. Doteraz sa tak však nestalo, a to tento rok v septembri uplynuli štyri roky od vyhlásenia medzinárodného tendra na dodávateľa generálky.

Financovanie z eurofondov

Nové vedenie Vodohospodárskej výstavby, ktoré nastúpilo do podniku po minuloročných parlamentných voľbách, plánuje na modernizáciu gabčíkovskej elektrárne využiť aj eurofondy.

Vodohospodárska výstavba je zaradená medzi subjekty, ktoré budú oprávnené žiadať financie na niektoré projekty, z takzvaných nových zdrojov financovania zo zdrojov EÚ, z Modernizačného fondu či z plánu obnovy. Koľko by mohol štátny podnik na modernizáciu vodnej elektrárne získať, zatiaľ nie je známe.

Vodohospodárska výstavba tvrdí, že vodná elektráreň v Gabčíkove funguje bezpečne a spoľahlivo aj bez generálnej opravy. Štátny podnik totiž realizoval čiastkové investície do obnovy zariadení vodnej elektrárne. Za posledné roky preinvestoval vo Vodnej elektrárni Gabčíkovo vyše 13 miliónov eur.

Tender mal viacero nedostatkov

Vodohospodárska výstavba po príchode nového vedenia zrušila medzinárodný tender z roku 2017 vo februári tohto roka. Nové vedenie totiž vyhodnotilo, že tender mal viacero nedostatkov a pochybení. Zrušený tender mal už svojich víťazov.

Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku tendra predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni približne 71 miliónov eur. Víťazné konzorcium firiem v zrušenom tendri Združenie Gabčíkovo chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur.

Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie CedisEU Európska úniaHANT BAStrojírny BrnoTodini Construzioni GeneraliVodná elektráreň GabčíkovoVVB Vodohospodárska výstavba