VSD hrozí, že príde o takmer dva milióny eur. Spoločnosť za tým vidí pochybenia súdov

VSD
Deň práce pod napätím

Článok bol aktualizovaný

Východoslovenským energetikom hrozí, že pre prehratý súdny spor prídu o 1,8 milióna eur. Takmer osemnásť rokov trvajúci spor medzi lokálnym podnikateľom a spoločnosťou Východoslovenská distribučná (VSD) bol právoplatne skončený rozhodnutím Krajského súdu v Prešove v júni tohto roka. Podľa tohto rozhodnutia majú východoslovenskí energetici podnikateľovi zo sabinovského okresu vyplatiť peniaze ako ušlý zisk za krátkodobé prerušenie dodávky elektriny.

Sporné bolo práve riadne ohlásenie prerušenia dodávky elektriny, ktoré trvalo 12 hodín počas dvoch víkendových dní v roku 2002. Podnikateľ sa obrátil na súd, keďže bol presvedčený, že VSD ho o prerušení dodávok elektriny riadne neinformovala a on preto údajne prišiel o mimoriadne lukratívny biznis so zahraničným podnikateľom, ku ktorému sa dostal len pár dní pred prerušením dodávky.

Podali trestné oznámenie

S ohľadom na otázne okolnosti samotnej transakcie, z ktorej mal vzniknúť ušlý zisk, a priebeh súdneho konania, spoločnosť VSD ohlásila zámer využiť všetky opravné právne prostriedky. Nadobudla totiž podozrenie, že v konaní došlo k závažným pochybeniam zo strany sudcov.

Podala preto podnet na Súdnu radu SR, aby prešetrila ich sudcovskú spôsobilosť a svojvoľnosť ich záverov. Rovnako tak trestné oznámenie na Úrad špeciálnej prokuratúry a na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA).

Predmetom trestného oznámenia sú skutočnosti nasvedčujúce tomu, že v súvislosti s dlhoročným súdnym sporom týkajúcim sa žaloby o náhradu škody voči VSD boli spáchané viaceré trestné činy,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Požadujú spravodlivý súdny proces

Údajný ušlý zisk mal vzniknúť tým, že pre krátkodobé prerušenie dodávky elektriny mal lokálny podnikateľ, výrobca drevených obrazových rámov, prísť o nezvyčajne lukratívny obchod za tri milióny eur.

Táto suma je podľa energetikov pozoruhodná, keďže k transakcii došlo v roku 2002 a lokálny podnikateľ prevádzkoval výrobu drevených výrobkov s ročným ziskom iba okolo štyritisíc eur.

Skutkové a právne okolnosti sporu sú pritom mimoriadne nezvyčajné a podozrivé. Pôvodný žalobca naviac počas konania viackrát previedol svoju domnelú pohľadávku na iné subjekty a v spore sa angažovali aj osoby s pochybnou minulosťou z Mečiarovskej éry,“ uzavrela Danihelová.

Nezvyčajne lukratívny biznis

Právnici východoslovenských energetikov hovoria o nezvyčajne lukratívnom biznise plného podozrivých okolností. Kúpna zmluva medzi lokálnym podnikateľom a údajným nemeckým odberateľom v hodnote tri milióny eur z roku 2002 bola podľa nich uzatvorená iba na veľmi jednoduchej dvojstranovej zmluve v slovenskom jazyku, pričom nemecký zmluvný partner slovenský jazyk neovládal.

Navyše, údajný nemecký podnikateľ podľa oficiálnych záznamov v Nemecku nikdy nepodnikal. Sudcom sa tieto skutočnosti nezdali podľa právnikov dôležité a v konaní ani len nepredvolali zahraničného podnikateľa na výsluch, ale automaticky prijali závery súkromných znaleckých posudkov, ktoré vychádzali z ručne prepísaných účtovných dokladov predložených od lokálneho podnikateľa.

Ministerstvo hospodárstva je informované

Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré je majoritným 51-percentným akcionárom materskej spoločnosti VSD, firmy VSE Holding, je o celom spore informované. „Na základe informácií od zástupcov spoločnosti VSD, tento spor má špekulatívne pozadie a zaoberá sa ním aj Národná kriminálna agentúra. Z tohto dôvodu sa nebudeme k prípadu bližšie vyjadrovať,“ reagovalo pre portál vEnergetike.sk tlačové oddelenie ministerstva.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andrea Danihelová
    Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNAKA Národná kriminálna agentúraSúdna rada SRVSD Východoslovenská distribučná