Východoslovenská energetika a ZSE Energia účtujú bývalým zákazníkom Slovakia Energy štandardné ceny

Elektrina, peniaze

Spoločnosti ZSE Energia a Východoslovenská energetika (VSE) potvrdili, že bývalým zákazníkom skrachovaného dodávateľa energií Slovakia Energy ponúkli štandardné ceny za dodávku elektriny.

Ako dodávatelia poslednej inštancie si pritom mohli účtovať vyššie ceny, podľa aktuálneho vývoja cien elektriny na trhu. „Klienti Slovakia Energy budú mať nastavené zálohy podľa štandardných cenníkov,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

„Vo VSE sme prijali kľúčové rozhodnutie v prospech zákazníkov z radov domácností Slovakia Energy. Naša spoločnosť sa rozhodla týmto odberateľom nastaviť zálohové platby, ktoré budú platiť v režime dodávateľa poslednej inštancie, podľa regulovaných taríf v našom základnom cenníku,“ dodala pre agentúru SITA špecialistka komunikácie VSE Katarína Šulíková.

Komplikovaná situácia

Situácia je vzhľadom k výraznému zvýšeniu ceny komodity na burze veľmi komplikovaná, priznali západoslovenskí energetici.

Preto stále vedú rokovania s cieľom nájsť také riešenie, aby dopady vzniknutej situácie neniesli len spoločnosti v režime dodávateľa poslednej inštancie. „Považujeme za veľmi dôležité nájsť také systémové riešenie, aby finančnú záťaž neniesla len jedna kategória subjektov na trhu,“ konštatovala Dobošová.

Dodávka elektriny v režime dodávateľa poslednej inštancie trvá tri mesiace. Odberateľ má tak tri mesiace na to, aby uzavrel zmluvu s novým dodávateľom, pre ktorého sa rozhodne. Ak sa ani po troch mesiacoch nerozhodne podpísať zmluvu o dodávke elektriny s novým dodávateľom, stáva sa automaticky riadnym zákazníkom spoločnosti, ktorá poskytuje službu dodávateľa poslednej inštancie.

Regulovaná cena

Ak domácnosť ostane u spoločnosti, ktorá poskytuje službu dodávateľa poslednej inštancie, tak táto spoločnosť je povinná dorovnať domácnosti rozdiel medzi regulovanou cenou a cenou platnou v režime dodávateľa poslednej inštancie.

„Vďaka rozhodnutiu, ktoré sme vo VSE prijali o nastavení zálohových platieb pre domácnosti v režime dodávateľa poslednej inštancie, nebude potrebné dorovnávať rozdiely medzi regulovanou cenou a cenou platnou v režime dodávateľa poslednej inštancie. Ak však domácnosť zmení dodávateľa, bude jej dofakturovaná vyššia cena podľa cenníka dodávateľa poslednej inštancie,“ uzavrela Šulíková. Cena v režime dodávateľa poslednej inštancie je stanovená jednotne pre všetky typy taríf v kategórii domácnosti na úrovni 0,2222 eur za kilowatthodinu s DPH.

Stredoslovenská energetika sa nateraz k téme nechcela vyjadriť. Dodávateľ poslednej inštancie pri plyne, štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, už predtým deklarovala, že bývalým zákazníkom Slovakia Energy bude účtovať cenníkové ceny.

Krach Slovakia Energy

Koncom septembra skrachoval na Slovensku jeden z najväčších alternatívnych dodávateľov energií spoločnosť Slovakia Energy. Tá pri dodávkach elektriny ovládala šesťpercentný podiel trhu v kategórii domácnosti a štvorpercentný trhový podiel pri malých podnikoch. Pri dodávkach plynu ovládala spoločnosť celkovo dvojpercentný trhový podiel. Na Slovensku získala počas trinástich rokov takmer 308-tisíc zákazníkov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Katarína ŠulíkováMichaela Dobošová
    Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Energia