ZAUJÍMAVOSTI: Britské univerzity chcú kupovať elektrinu len z obnoviteľných zdrojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná elektráreň OZE
Ilustračné foto. pixabay.com

Dvadsať britských verejných inštitúcií sa po prvýkrát v histórii spojilo za účelom uzatvorenia 10-ročnej zmluvy v hodnote 10 miliónov britských libier, ktorej predmetom je dohoda o dodávke elektrickej energie z veterných fariem zo Škótska a Walesu.

Historický míľnik v britskej energetike

Medzi účastníkmi dohody sú aj také zvučné mená ako Newcastelská univerzita, Exeterská univerzita a univerzita v Abystwythe. Spolu so sedemnástimi ďalšími vzdelávacími inštitúciami sa spojili s cieľom nakupovať elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov. Je to po prvýkrát v histórii, kedy sa do podobnej iniciatívy zapojili aj užívatelia z verejného sektora, pričom hnacím motorom tejto snahy je klimatická neutralita a úspora financií. Čo to v praxi znamená?

Všetky univerzity, ktoré uzavreli dohodu o nákupe elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, sa dohodli, že počas nasledujúcej dekády budú nakupovať elektrickú energiu z portfólia britských veterných fariem, pričom cena komodity ostane fixná. Dodávateľom je nórsky energetický gigant Statkraft, ktorý sa zaviazal vydať certifikáty zodpovedajúce výstupu veterných fariem počas trvania zmluvy.

Elektrina už len z obnoviteľných zdrojov

James Rolfe je prevádzkovým riaditeľom na univerzite v Anglia Ruskin, ktorá je jedným z participantov dohody, uviedol, že škola za zapojila do tejto aktivity, čím chce deklarovať klimatickú núdzovú situáciu a má záujem o klimatickú neutralitu do roku 2030. „Na podporu tohto záväzku chceme nakupovať elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov s nulovými emisiami CO2 už do roku 2015, pričom táto dohoda predstavuje významný príspevok smerom k uvedenému cieľu, zatiaľ čo nám prináša finančnú úsporu a rozpočtovú stabilitu,“ dodal Rolfe.

Richard Murphy, ktorý je výkonným riaditeľom jednej zo spoločností, ktorá sa podieľala na príprave zmluvy (The Energy Consortium) ďalej doplnil, že táto „priekopnícka dohoda“ pomôžu univerzitám významným spôsobom znížiť ich emisie CO2 a ušetriť peniaze a po prvýkrát v histórii tak vstúpiť na tento energetickú trh.

Nie sú ani zďaleka jediní

Dohoda tak predstavuje historický míľnik najmä s ohľadom na skutočnosť, že účastníkom sú v tomto prípade verejné inštitúcie. Vlani však podobnú iniciatívu vyvinula aj spoločnosť Budweiser brever AB InBev, ktorá sa dohodla s developerom Lightsoource BP na vybudovaní solárnej elektrárne s produkciou 100 MW bez dotácie. Minulá mesiac odhadil Google, že spoločnosť plánuje uzatvoriť najväčšiu dohodu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie v histórii. Táto dohoda pozostáva z 18 samotných zmlúv, ktorých obsahom je nákup elektrickej pre Google zo solárnych a veterných fariem v objeme 1 600 MW po celom svete.

Podľa Murphyho predstavujú tieto dohody o nákupe možnosť aj pre malé spoločnosti, ktoré doposiaľ neboli schopné vstúpiť na tieto trhy. „Verejný sektor v súčasnosti čelí kombinovanej výzve v snahe znížiť emisie CO2 a ušetriť peniaze za energie, pričom uvedená dohoda spĺňa obe tieto kritériá,“ dodal na záver Murphy.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BudweiserExeterská univerzitaNewcastelská univerzita