Zbytočné tajnosti v jadrovej energetike nemáme, tvrdí ÚJD

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jadro
Národný jadrový fond, ktorý spravuje prostriedky na likvidáciu jadra, mal ku koncu minulého roka k dispozícii viac ako 1,8 miliárd eur. Foto: Ilustračné foto biznes.interia.pl

Úrad jadrového dozoru (ÚJD) si nie je vedomý toho, že by nejaké informácie v slovenskej jadrovej energetike boli zbytočne utajované. Úrad tak reagoval na pondelňajšie vyjadrenia ministra životného prostredia Jána Budaja, podľa ktorého niektoré skutočnosti o jadrovej energetike sú natoľko utajované, že k nim nemá prístup ani Ministerstvo životného prostredia SR a jeho inštitúcie.

Citlivé informácie

„Nevieme posúdiť, ktoré utajované skutočnosti má pán minister Budaj na mysli. Citlivé informácie sú definované v atómovom zákone ako informácie, ktorých zverejnenie by sa mohlo použiť na naplánovanie alebo vykonanie činností s cieľom spôsobiť narušenie alebo zničenie jadrového zariadenia, a tým nepriaznivo ovplyvniť bezpečnosť verejnosti a spôsobiť ekologickú alebo ekonomickú škodu,“ reagovala pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie úradu Miriam Vachová.

Kontrolný orgán upozornil, že informácie o vplyve jadrového zariadenia na životné prostredie sú posudzované v rámci procesu posudzovania vplyvu jadrového zariadenia na životné prostredie (EIA). V procese EIA ministerstvo vydáva záväzné záverečné stanovisko. „Vynakladáme všetko úsilie, aby sme boli vnímaný ako objektívny, nezávislý a odborne fundovaný zdroj informácií. Vytvárame podmienky pre transparentnosť a otvorenosť informovania verejnosti. Zároveň však dôsledne posudzuje informácie, ktorých zverejnenie by sa mohlo použiť na naplánovanie alebo vykonanie činností s cieľom spôsobiť narušenie alebo zničenie jadrového zariadenia,“ konštatovala Vachová.

Krok späť

Šéf envirorezortu chce súčasnú podobu zákona o mierovom využívaní jadrovej energie zmeniť, aby verejnosť opätovne mohla získavať informácie o jadrovej energetike aspoň v takej miere, ako pred poslednou zmenou tohto zákona. Zverejňovanie informácií o jadrovej energetike sa podľa ministra Budaja zhoršilo za vlády Petra Pellegriniho, keď vládny kabinet zmenil zákon o mierovom využívaní jadrovej energie. Táto zmena podľa Budaja viedla k tomu, že mnohé dovtedy verejnosti prístupné informácie sa stali utajovanými skutočnosťami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Miriam Vachová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky