Zdražovanie na pumpách je od začiatku roka citeľné, ceny by sa mali ustáliť

benzín
Foto: ilustračné, Getty Images

Ceny ropy na svetovom trhu v predchádzajúcich týždňoch klesali alebo stagnovali. Ceny na našich benzínkach však minulý týždeň vzrástli. „Zdražovanie reflektovalo ešte predchádzajúce zdražovanie na ropnom trhu,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, ktorá vzhľadom na aktuálny vývoj cien ropy očakáva, že ceny pohonných látok sa v ďalšom týždni zvyšovať nebudú.

Ceny v predchádzajúcich týždňoch stagnovali

Ceny benzínu na našich pumpách v predchádzajúcich troch týždňoch stagnovali. Minulý týždeň, ale zaznamenali citeľnejší nárast. V trinástom tohtoročnom týždni sa totiž ceny 95 aj 98-oktánového benzínu zvýšili o 1,2 % na 1,351 eura za liter 95-ky a na úroveň 1,548 eura za liter 98-ky. Ceny nafty tiež vzrástli, ale len o dve desatiny percenta na hodnotu 1,177 eura za liter.

Zdražovanie pohonných látok je od začiatku tohto roka naozaj citeľné a ceny benzínu sú výrazne vyššie ako pred rokom. Benzín 95 prekročil úroveň spred roka až o 17 % a benzín 98 o vyše 16 %. „No a medziročne drahšia je aj nafta, a to o viac než 10 %,“ podotkla Glasová.

Zlacnenie pre obavy z mutácií

Ceny Brent-u na trhu vďaka očkovaniu niekoľko týždňov výrazne rástli a dokonca atakovali aj hladinu 70 amerických dolárov za barel. V posledných týždňoch však ropa Brent zaznamenala korekciu smerom nadol, keď jej ceny postupne klesli z úrovní okolo 70 dolárov na minulotýždňové hodnoty okolo 62 až 63 dolárov za barel.

Spôsobili to obavy zo šírenia nových mutácií koronavírusu, čo predlžuje protipandemické opatrenia. Okrem toho, dodávky vakcín sa často znižujú a očkovanie v Európe neprebieha tak rýchlo, ako by malo. „A tento týždeň boli ceny ropy zatlačené smerom nadol aj rozhodnutím kartelu OPEC+ o tom, že v nasledujúcich mesiacoch bude zvyšovať svoju ťažbu,“ konštatovala Glasová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová