Video: Astronómovia našli najvzdialenejší objekt našej Slnečnej sústavy

Farout
Miniatúrna planétka, ktorú nazvali Farout (Vzdialená), sa nachádza 120 astronomických jednotiek od Zeme, čo znamená, že jej vzdialenosť od nás je 120-krát väčšia ako vzdialenosť medzi Zemou od Slnkom. Reprofoto: www.youtube.com

MYS CANAVERAL 17. decembra (WebNoviny.sk) – Astronómovia pozorovali doteraz najvzdialenejší známy objekt našej Slnečnej sústavy. Miniatúrna planétka, ktorú nazvali Farout (Vzdialená), sa nachádza 120 astronomických jednotiek od Zeme, čo znamená, že jej vzdialenosť od nás je 120-krát väčšia ako vzdialenosť medzi Zemou od Slnkom.

Doterajšou „rekordmankou“ bola trpasličia planétka Eris, ktorá je vzdialená 96 astronomických jednotiek od Zeme. O novom objave informovali v pondelok pracovníci Centra malých planétok Medzinárodnej astronomickej únie (MPC IAU).

Farout je od nás tak ďaleko a pohybuje sa tak pomaly, že bude trvať ešte niekoľko rokov, kým sa bude dať určiť jej obežná dráha. Objektom v takejto vzdialenosti od Slnka však môže trvať obeh okolo našej hviezdy aj viac ako tisíc rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom